ZAPLANUJ WYJAZD DO TRÓJMIASTA - SUBIEKTYWNY PRZEWODNIK

Wyszukaj

ZAPLANUJ IDEALNY WEEKEND W TRÓJMIEŚCIE – SUBIEKTYWNY PRZEWODNIK

Podziel się

Trójmiasto czyli Gdańsk, Gdynia i Sopot, od wielu lat było w moich planach, ale wciąż było mi nie po drodze, aby odwiedzić ten niezwykły zakątek Polski. W tym roku szczęśliwy splot zdarzeń spowodował, że w końcu poznałam te wszystkie niezwykłe miejsca, które dotychczas oglądałam na zdjęciach.

Trójmiasto to jedno najciekawszych miejsc w Polsce i gwarantuję Ci, że nie będziesz tu narzekać na nudę. Gdańsk, Sopot i Gdynia to bardzo różniące się od siebie miasta i w każdym  zachwyca coś zupełnie innego. Dzięki temu zróżnicowaniu każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Trójmiasto mnie zachwyciło i po kilku spędzonych tu dniach, wyjechałam z postanowieniem powrotu, bo lista miejsc do zobaczenia była długa, a czasu, aby zobaczyć wszystkie ciekawe atrakcje, niestety nie wystarczyło.

Trójmiasto-travelstory.pl

1. Centrum Gdańska to miejsce absolutnie wyjątkowe, mogłabym bez końca zachwycać się pięknymi uliczkami, kolorowymi kamienicami, a następnie pić kawę w jednej z kawiarni zlokalizowanej przy Motławie lub też przy ulicy Długiej i obserwować toczące się wokół życie. Gdańsk potrafi oczarować każdego, szczególnie polecam Ci spacer ulicą Długą i Długi Targ, które tworzą tzw. Trakt Królewski. Najbardziej reprezentacyjna część prowadzi od  ta zaczyna się od bramy Wyżynnej i prowadzi aż do Katowni z Wieżą Więzienną, w której obecnie znajduje się Muzeum Bursztynu. Przy ulicy Długiej spotkasz znaną ze zdjęć Fontannę z Neptunem. To obowiązkowe miejsce na zdjęcie z symbolem Gdańska. Zajrzyj też koniecznie do Bazyliki Mariackiej, która robi niezwykłe wrażenie. A tuż obok znajduje się ulica Mariacka, która jest jedną z najbardziej klimatycznych ulic w Gdańsku, poczujesz tu klimat dawnego Gdańska.

Trójmiasto-travelstory.pl
Trójmiasto-travelstory.pl
Trójmiasto-travelstory.pl

2. Długie Pobrzeże w Gdańsku – to idealne miejsce na spacer. Niegdyś znajdowały się tutaj zakłady pracy portowych rzemieślników, a obecnie to bardzo przyjemny deptak ciągnący się wzdłuż Motławy, gdzie warto zaplanować chwilę odpoczynku. Długie Pobrzeże w Gdańsku to przykład bardzo udanej rewitalizacji przestrzeni i połączenia tradycyjnej zabudowy z nowoczesną architekturą. Nowe budynki idealnie komponują się z dawną zabudową.

Trójmiasto-travelstory.pl
Trójmiasto-travelstory.pl

3. Wyspa Spichrzów i wyspa Ołowianka – to dwie wyspy zlokalizowane na Motławie. Na wyspę Ołowianka prowadzi kładka z Długiego Pobrzeża. Znajduje się tutaj Centralne Muzeum Morskie oraz widoczne z daleka koło widokowe – Amber Sky, dzięki któremu możesz obejrzeć panoramę Gdańska z wysokości 50 metrów. Gondole w zależności od pory roku są klimatyzowane lub ogrzewane. Czas przejazdu wynosi 15 minut, podczas których trzykrotnie wzniesiesz się na wysokość 50 metrów. To jeden z najlepszych punktów widokowych w Gdańsku.

Trójmiasto-travelstory.pl
Trójmiasto-travelstory.pl

4. Muzeum Bursztynu to kolejne bardzo ciekawe miejsce, które przedstawia historię bursztynu, proces pozyskiwania oraz jego obróbkę. Dowiesz się tutaj wielu ciekawostek na temat tego niezwykłego surowca, nazywanego złotem Bałtyku. Ogromne wrażenie zrobiły na mnie inkluzje zwierzęce i roślinne, czyli kawałki flory i fauny zatopione w żywice. Niezwykłe są też misternie zdobione bursztynowe szkatułki, biżuteria i przedmioty użytkowe takie jak gitara, sztućce czy wieczne pióro. Ciekawostką jest to, że na świecie można znaleźć około 60 odmian bursztynu i mają one przeróżne kolory od białego przez niebieski, zieleni po czerń.

Trójmiasto-travelstory.pl
Trójmiasto-travelstory.pl

5. Muzeum II Wojny Światowej znajduje się w pobliżu wyspy Ołowianka. Bezpośrednio z wyspy dotrzesz do Muzeum przechodząc przez zwodzoną kładkę. Muzeum otwarte zostało w 2017 roku i w mojej opinii jest miejscem, którego nie można pominąć, zwiedzając Gdańsk. Budynek Muzeum jest niezwykłą bryłą, której projekt nawiązuje do trzech obszarów historii: przeszłości, teraźniejszości oraz przyszłości. Główna wystawa przedstawiająca historię II wojny światowej znajduje się w podziemiach. Wystawa robi niesamowite wrażenie, bo przedstawia tę trudną historię w sposób interaktywny, przystępny i momentami można poczuć się jakbyśmy byli w centrum tych bolesnych dla ludzkości zdarzeń. Na zwiedzanie muzeum warto zaplanować minimum 2 godziny.

Trójmiasto-travelstory.pl
Trójmiasto-travelstory.pl
Trójmiasto-travelstory.pl
Trójmiasto-travelstory.pl

6. Olivia Star to kolejny świetny punkt widokowy, który zlokalizowany jest w bardzo nieoczywistym miejscu, bo w tzw. dzielnicy biznesowej. W budynku Oliwia Star, który jest najwyższym budynkiem Trójmiasta, na 32 piętrze znajduje się taras widokowy. Stojąc na wysokości 130 metrów, możesz zobaczyć niesamowitą panoramę Trójmiasta. Oprócz niezwykłych widoków całe piętro jest bardzo ciekawie zaaranżowane. Znajduje się tu również restauracja oraz bar. Kolacja czy może kieliszek wina z takimi widokami to niesamowite doświadczenie. Bardzo często odbywają się tu koncerty oraz imprezy kulturalne. Planując wyjazd do Trójmiasta, warto zajrzeć na stronę www.oliviastar.pl, na której znajdziesz listę planowanych wydarzeń.

Trójmiasto-travelstory.pl
Trójmiasto-travelstory.pl

7. Opera Leśna to niezwykłe miejsce, które warto zobaczyć, zwiedzając Trójmiasto. To nieco inne, mniej znane oblicze Sopotu, z którym kojarzone są piękne szerokie plaże i słynne molo. To chyba najbardziej klimatyczne miejsce, gdzie można pójść na koncert. Otoczenie zieleni i przyrody działa bardzo kojąco. Spacer z centrum Sopotu do Opery Leśnej to idealny plan na popołudnie spędzone wśród zieleni. Latem praktycznie każdego wieczoru odbywają się tu koncerty, a w ciągu dnia obiekt jest dostępny dla zwiedzających. W trakcie zwiedzania będziesz mieć okazję również poznać ponad stuletnią historię sopockich festiwali.

Trójmiasto-travelstory.pl

8. Sopockie molo to najsłynniejsze molo w Polsce, miejsce spotkań i spacerów. Molo liczy 515 metrów długości i jest najdłuższą tego typu budowlą w Europie. Na jego końcu znajduje się przystań jachtowa. Planując wakacje w Trójmieście, warto spacerować po sopockim molo jak najczęściej, ponieważ ponoć w najdalej wysuniętym miejscu na Molo stężenie jodu jest dwukrotnie większe niż na plaży. Spacer po sopockim molo to obowiązkowy punkt podczas wizyty w Sopocie.

Trójmiasto-travelstory.pl
Trójmiasto-travelstory.pl

Jeśli planujesz zatrzymać się na dłużej, to polecam Ci nocleg w hotelu Sheraton. Z pokoi hotelowych roztacza się przepiękny, wręcz hipnotyzujący widok na molo, które wieczorem jest pięknie oświetlone.

Trójmiasto-travelstory.pl

9. Rejs po Zatoce Gdańskiej to bardzo ciekawa atrakcja, z której warto skorzystać, będąc w Sopocie. Firma Premium Yachting organizuje Rejsy po Zatoce Gdańskiej, podczas których choć przez chwilę możesz poczuć się jak na wakacjach pod żaglami. Kilka lat temu pokochałam żeglowanie i dlatego też nie mogłam sobie odmówić rejsu po Zatoce Gdańskiej. Możesz wynająć jacht na wycieczkę całodniową i popłynąć na Półwysep Helski w gronie znajomych. Masz też możliwość rezerwacji krótszego rejsu np. popłynięcia z Sopotu do Gdyni. Możesz też dołączyć do organizowanego w każdą niedzielę rejsu, podczas którego zabieranych jest 8-10 osób. To najtańsza opcja, aby doświadczyć takiej przygody, którą osobiście polecam!

Trójmiasto-travelstory.pl
Trójmiasto-travelstory.pl

10. Kawa w Grand  Hotelu – słynny sopocki Grand Hotel to naprawdę niezwykłe miejsce. Bohater wielu książek i filmów. Podczas mojej ostatniej wizyty w Sopocie miałam okazję pójść na kolację do hotelowej restauracji. To było naprawdę niezwykłe doświadczenie i prawdziwa uczta kulinarna. Kolacja była pyszna, widok roztaczający się z restauracji na okoliczne wybrzeże dodawał magii temu wieczorowi. Bardzo polecam ci to doświadczenie, bo restauracja Grand Hotelu serwuje naprawdę niezwykłe posiłki. Jeśli masz ograniczony budżet, to wybierz się tutaj na kawę i obłędny deser, który był jednym z najlepszych serników mascarpone, jaki w życiu jadłam.

Trójmiasto-travelstory.pl
Trójmiasto-travelstory.pl

11. Willowa zabudowa Sopotu – Sopot jest bardzo urokliwy miasteczkiem i warto odejść od głównej arterii, jaką jest słynny deptak Bohaterów Monte Cassino. Poza głównym deptakiem Sopot jest bardzo zielony i spokojny. Bardzo lubię spacerować uliczkami Sopotu i podziwiać przepiękne pochodzące z XIX wieku wille. Drewniane werandy, wykusze, wieżyczki, balustrady oraz zdobienia fasad budynków sprawiają, że architektura Sopotu jest niepowtarzalna, tak odmienna od Gdańska i Gdyni. Wille nadają  miastu niesamowitego klimatu, to prawdziwa podróż w czasie do sopockiego uzdrowiska sprzed ponad 100 lat.

Trójmiasto-travelstory.pl

12. Port w Gdyni i Dar Pomorza – Port w Gdyni to idealne miejsce na spacer. Port znajduje się w centrum miasta. Spacerując nabrzeżem, można zobaczyć dwa historyczne statki: ORP Błyskawica oraz Dar Pomorza. Obie jednostki są dostępne dla zwiedzających. Odkąd pamiętam, chciałam zobaczyć, jak Dar Pomorza wygląda w środku. Warto zobaczyć jak wyglądało życie na statku szkoleniowym sprzed 100 lat. Na terenie dawnego Dworca Morskiego znajduje się wielokrotnie polecane mi Muzeum Emigracji. Miejsce jest symboliczne i idealne dla tego muzeum, ponieważ stąd odpływały statki transatlantyckie, którymi wyruszali w podróż mieszkańcy liczący na lepsze życie za oceanem. Niestety podczas tej wizyty w Trójmieście, zabrakło mi czasu, aby je zobaczyć, ale tobie bardzo je polecam.

Trójmiasto-travelstory.pl

13. Gdynia Orłowo – to kolejne miejsce, które warto zobaczyć w Gdyni  Trójmieście. Atmosfera tej dzielnicy jest naprawdę niezwykła. Gdynia Orłowo niegdyś była niewielką osadą rybacką, która w latach 20 ubiegłego wieku, przeistoczyła się w niewielki kurort wypoczynkowy. Tuż przy plaży znajduje się dom Stefana Żeromskiego. Warto przespacerować się po orłowskim molo, które jest najlepszym punktem do zdjęć. Tuż obok molo znajduje się również Tawerna Orłowska, która oprócz fantastycznego widoku oferuje również bardzo dobre jedzenie i świetne desery. Na plaży można sfotografować kutry rybackie, które przypominają o historii tego miejsca. Muszę przyznać, że bardzo podoba mi się klimat tej dzielnicy i chętnie zostałabym to dłużej, aby cieszyć się spokojem i atmosferą tego miejsca. W Gdyni Orłowie znajduje się niezwykle malowniczy Klif Orłowski, na którego szczyt prowadzi leśna ścieżka. Klif ten jest bohaterem większości pocztówek z Gdyni. Z każdym rokiem niestety przegrywa walkę z morzem, które jest przyczyną stałego osuwania się na plażę, ponoć każdego roku klif cofa się o metr. Co powoduje, że każdego roku okoliczny krajobraz się zmienia. Wysokość klifu waha się od kilku do 40 metrów. Dzięki tej wysokości, ze szczytu roztaczają się niezwykłe widoki.

Trójmiasto-travelstory.pl
Trójmiasto-travelstory.pl
Trójmiasto-travelstory.pl

14. Tereny gdańskiej stoczni i słynna ulica Elektryków – to  niezwykła postindustrialna przestrzeń, która chyba każdemu jest znana z wydarzeń związanych z Solidarnością. Obecnie teren dawnej stoczni tętni życiem, słychać tu dobą muzykę i możesz poczuć niezwykłą atmosferę. Każdego dnia spotkasz tu tłumy ludzi, możesz przyjść na koncert i naprawdę ciekawie spędzić czas. Uwielbiam takie miejsca, którym nadano drugie życie i gdziekolwiek bym nie była czy to jest Europa, czy Polska, to zazwyczaj staram się odwiedzać dawne tereny fabryk, którym dano drugie, tak niezwykłe życie. Koniecznie tam zajrzyj.

Trójmiasto-travelstory.pl
Trójmiasto-travelstory.pl

15. Restauracja Eliksir to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na mapie kulinarnej Gdańska. Szef kuchni i współwłaściciel to osoba pełna pasji i każde danie, które jest tu serwowane, smakuje wyśmienicie. Oprócz naprawdę dobrego jedzenia Eliksir znany jest również z nietuzinkowych, autorskich koktajli, które początku wywołuje zdziwienie jak np. Pietruszka Spritz, który po spróbowaniu zamienia się w zachwyt. Warto spróbować tutaj menu degustacyjnego, które jest w dwóch wersjach: mięsnej i wegetariańskiej, które serwowane jest z odpowiednio dobranymi koktajlami. Polecam Ci to miejsce, bo wiem, że jeszcze tam wrócę.

Trójmiasto-travelstory.pl
Trójmiasto-travelstory.pl

16. Restauracja Biały Królik w hotelu Quadrille – to  drugie nietuzinkowe miejsce, które chciałabym Ci polecić. Restauracja znajduje się w niezwykłym miejscu – pałacu, którego projekt renowacji zadziwia i zachwyca. Miejsce jest absolutnie unikalne, bo w samym pałacu sporo jest nawiązań do znanej opowieści o Alicji w Krainie Czarów. W hotelu znajduje się restauracja, która jedną z najlepszych w Trójmieście. Mnóstwo tu nieco szalonych zestawień, które smakują fantastycznie. Szefowie kuchni bazują na naturalnych produktach i smakach. To bardzo kreatywne podejście do tradycyjnej regionalnej kuchni. Koniecznie spróbuj menu degustacyjnego, które jest prawdziwą podróżą po niezwykłych daniach i smakach. Serwowane jest tu menu wegańskie oraz tradycyjne. Próbowałam dań wegańskich i przyznam, że było to naprawdę niezwykłe doświadczenie.

Trójmiasto-travelstory.pl
Trójmiasto-travelstory.pl
Trójmiasto-travelstory.pl

Trójmiasto to naprawdę niezwykły region Polski i jestem pewna, że wrócę tam nie raz. To region, który ma bardzo wiele do zaoferowania i mnóstwo ciekawych miejsc do zobaczenia.
Jeśli planujesz wyjazd do Trójmiasta, to jestem pewna, że zachwycisz się nim tak samo, jak ja.
Moja lista miejsc do zobaczenia była dłuższa, ale zabrakło mi czasu, aby zobaczyć wszystkie atrakcje. Niewątpliwie mam powód, aby tam niebawem wrócić, bo chcę jeszcze zobaczyć Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum Emigracji w Gdyni, słynny Park Oliwski, Wyspę Sobieszewską oraz Westerplatte.
Czy polecam Trójmiasto? Zdecydowanie tak!

Trójmiasto-travelstory.pl
Trójmiasto-travelstory.pl

Spodobał Ci się post? Masz jakieś pytania? A może masz w planach wyjazd do Trójmiasta? Czekam na Twój komentarz!

Tagi

Może Ci się spodobać