Wyszukaj

POZNAŃ 10 MIEJSC, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ – SUBIEKTYWNY PRZEWODNIK

Podziel się

Poznań od dawna był na mojej liście miejsc, które chciałam zobaczyć w Polsce, dlatego bardzo się ucieszyłam, gdy w sierpniu tego roku w końcu udało mi się zaplanować weekend w tym mieście. 
Przygotowałam dla Ciebie subiektywny przewodnik po miejscach, które warto zobaczyć w Poznaniu. Będzie on dla Ciebie idealną inspiracją, jeśli planujesz weekendowy city break w Poznaniu.

Poznań Travelstory.pl

1. Stary Rynek w Poznaniu jest jednym z najładniejszych rynków w Polsce. Koniecznie wybierz się na rynek w południe, aby zobaczyć symbol Poznania – parę koziołków, które pojawiają się na ratuszowej wieży każdego dnia dokładnie o 12:00.

Poznański rynek jest kolorowy, mnóstwo tu pięknych kamienic. Mój zachwyt wywołał również renesansowy ratusz. Rynek jest rozległy, ma kształt kwadratu o długości boku 141 metrów. W każdym z rogów rynku znajduje się fontanna. Każda z nich prezentuje rzeźbę starożytnego boga: Prozerpiny, Apolla, Neptuna oraz Marsa.

travelstory.pl Poznań
travelstory.pl Poznań-4
Trójmiasto-travelstory.pl

Kolejnym ciekawym miejscem na Starym Rynku są bajkowe, kolorowe domki z podcieniami – domki budnicze. W czasach gdy na rynku odbywały się targi i sprzedawano tu różne towary, w domkach budniczych sprzedawano sól, świece i inne produkty codziennego użytku. Każdy z domów ma różną szerokość, która była zależna od zamożności właściciela.

travelstory.pl zakynthos-3

2. Poznańska Palmiarnia znajduje się w jednym z najładniejszych miejskich parków – Parku Wilsona. Zwiedzanie palmiarni to najprawdziwsza podróż przez każdy z 7 kontynentów. Zobaczysz tu niezwykłe odmiany roślin pochodzących z dalekich zakątków świata. Dla zwiedzających dostępnych jest 9 pawilonów tematycznych, każdy z nich reprezentuje inną strefę klimatyczną. Zobaczysz tu, jak wyglądają lasy monsunowe występujące w Indiach, niezwykłą roślinność z Afryki, Brazylii czy Tanzanii. Palmiarnia Poznańska jest jedną z największych na świecie. Na jej terenie znajduje się 17 tysięcy roślin należących do 1100 gatunków.

travelstory.pl Pozna
travelstory.pl Poznan
travelstory.pl Poznan

3. Rogalowe Muzeum Poznania to bardzo ciekawa atrakcja, której nie wolno pominąć zwiedzając Poznań. Muzeum szczegółowo prezentuje historię Poznania oraz słynnych Rogali Świętomarcińskich. Podczas godzinnego seansu weźmiesz czynny udział w przygotowaniach ciasta oraz wypieku tradycyjnych rogali, poznając wszystkie tajemnice, dzięki którym rogale są tak pyszne. Cała ta wiedza jest przekazywana w sposób interaktywny z dużą dawką humoru. Seans trwa około godziny, warto zarezerwować miejsce z wyprzedzeniem na stronie internetowej muzeum. Najlepsze i co ważne, pieczone według tradycyjnej receptury Rogale Świętomarcińskie kupisz w cukierni Hanny Piskorskiej, zlokalizowanej tuż obok rynku przy ulicy Paderewskiego 11. Kupując Rogale Świętomarcińskie, koniecznie zwróć uwagę na to, czy sklep posiada certyfikat, potwierdzający autentyczność wypieku.

travelstory.pl Poznan
travelstory.pl Poznan
travelstory.pl Poznań rogale

4. KontenerArt to miejsce zlokalizowane nad poznańską Wartą. Możesz tu odpocząć, zrelaksować się i zjeść pyszne lody. Oprócz tego, regularnie organizowane są tutaj różne koncerty, wystawy i warsztaty artystyczne. Miejsce powstało dzięki inicjatywie niezależnego środowiska artystów i nazywane jest mobilnym centrum kultury i sztuki.

travelstory.pl Poznań kontenerart
travelstory.pl Poznań kontenerart
ravelstory.pl Poznań kontenerart

5. Nocny Targ Towarzyski – to właśnie tu Poznaniacy spędzają letnie wieczory. Inspiracją tego miejsca są azjatyckie nocne markety, które bardzo lubię i zawsze odwiedzam podczas moich podróży po Azji. Znajdziesz tu dania serwowane z food trucków oraz niewielkich stoisk, oprócz tego posłuchasz muzyki, a w godzinach nocnych również potańczysz. Miejsce ma fantastyczny klimat i bardzo Ci je polecam.

travelstory.pl Poznań nocny targ towarzyski
travelstory.pl Poznań nocny targ towarzyski
travelstory.pl Poznań nocny targ towarzyski

6. Jezioro Malta znajduje się zaledwie 2 kilometry od centrum Poznania i stanowi największe miejskie centrum rekreacyjne. Malta to sztuczny zbiornik wodny, który otoczony jest zielenią. Znajduje się tu tor wioślarski i kajakowy. Odbywają się tu mistrzostwa świata w kajakarstwie. Wokół jeziora prowadzi droga, która jest idealną trasą spacerową i biegową, długość trasy wynosi 5,6 km. Znajduje się tu również całoroczny tor narciarski, tor saneczkowy, możesz spróbować zjazdu na pontonach oraz aktywnie spędzić czas w jednym z dwóch parków linowych. Na północnym brzegu Malty zlokalizowane są Maltańskie Termy. Poznańska Malta nazywana jest zieloną wyspą w centrum miasta. Wzdłuż północnego brzegu jeziora znajduje się trasa przejazdowa kolejki Maltanka, która nieśpiesznie ciągnięta jest przez zabytkowy parowóz. To atrakcja uwielbiana przez dzieci.

travelstory.pl Poznań Malta
travelstory.pl Poznań Malta

7. Ostrów Tumski to najstarsza część Poznania. W tym miejscu w VIII wieku powstał gród obronny, który był jednym z najważniejszych ośrodków Państwa Piastów. To miejsce jest bardzo ważne dla historii Polski, bo to właśnie tu w 968 roku odbył się chrzest Polski. W podziemiach Katedry Jana Chrzciciela spoczywają ciała dwóch pierwszych władców Polski: Mieszka I oraz Bolesława Chrobrego.

travelstory.pl Poznań Ostrów Tumski

8. Brama Poznania to miejsce, które w interaktywny i innowacyjny sposób przybliża historię znajdującego się tuż obok Ostrowa Tumskiego. Możesz tu zobaczyć, jak wyglądało życie za czasów Mieszka I. Sporo atrakcji skierowanych jest również do najmłodszych, którym w tym miejscu nie powinno się nudzić.

travelstory.pl Poznań brama poznania

9. Śródka to dzielnica, która leży na wschód od Ostrowa Tumskiego. Prowadzi do niej pieszy Most Jordana. Klimat poznańskiej Śródki bardzo przypadł mi do gustu. To idealne miejsce, aby odpocząć w jednej z lokalnych kawiarni i cieszyć się letnim popołudniem. Na jednej ze ścian budynku zlokalizowanego na Rynku Śródeckim znajduje się najsłynniejszy poznański mural, który na żywo robi niesamowite wrażenie. Zdjęcie na tle muralu to obowiązkowa pamiątka ze zwiedzania Poznania.

travelstory.pl Poznań
travelstory.pl Poznań

10. Jeżyce to dzielnica, która jeszcze parę lat temu nie należała do najbezpieczniejszych. Obecnie jest miejscem, gdzie jak grzyby po deszczu powstają niewielkie kawiarnie, bary i sklepy lokalnych twórców a wszystko to w otoczeniu niezwykle malowniczych, secesyjnych kamienic.

Travelstory.pl poznań Jeżyce
Travelstory.pl poznań Jeżyce

Poznań to bardzo ciekawe miasto i naprawdę warto wybrać się tu na weekend. Wszystkie wymienione wyżej atrakcje znajdują się w zasięgu spaceru.
Jeśli zastanawiasz się, gdzie zatrzymać się w Poznaniu, to polecam Ci nocleg w centrum miasta. Ja spędziłam weekend w hotelu Sheraton i przyznam, że to była idealna baza wypadowa, bo wszystkie atrakcje miałam w zasięgu spaceru.

travelstory.pl Poznan sheraton
travelstory.pl Poznań sheraton
travelstory.pl Poznań sheraton

Hotel serwuje przepyszne śniadania, które były idealnym początkiem dnia. Po całodniowym zwiedzaniu, wracając na kolację do hotelowej restauracji, mogłam spróbować lokalnych dań w nowoczesnym wydaniu i był to kolejny zachwyt nad smakiem i doborem składników. Całości dopełnia wyjątkowo pomocna i życzliwa obsługa, bo dzięki niej dowiedziałam się, że wieczorem warto zajrzeć na Nocny Targ Towarzyski.

travelstory.pl Poznań sheraton
travelstory.pl Poznań-9
travelstory.pl Poznań-9

Poznań bardzo pozytywnie mnie zaskoczył, a jego klimat bardzo mi się podobał. Ja zapewne wrócę do Poznania zimą, bo znajduje się tu jeden z najbardziej efektownych jarmarków bożonarodzeniowych oraz festiwal rzeźby lodowej. Kolorowe kamienice Starego Rynku udekorowane świątecznymi ozdobami zapewne wyglądają bajecznie, mam nadzieję, że w tym roku je zobaczę.

travelstory.pl Poznań sheraton

Spodobał Ci się post? Masz jakieś pytania? A może masz w planach wyjazd do Poznania? Czekam na Twój komentarz!

Tagi

Może Ci się spodobać