15 MIEJSC, KTÓRE MUSISZ ZOBACZYĆ W DUBROWNIKU

Wyszukaj

15 MIEJSC, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ W DUBROWNIKU – SUBIEKTYWNY PRZEWODNIK

Podziel się

Dubrownik od lat był na mojej liście miejsc, które bardzo chciałam zobaczyć. Jednak wciąż mi było nie po drodze, bo założyłam sobie, że chciałabym poznać to miasto poza sezonem, gdy Dubrownik żyje swoim naturalnym rytmem, spokojniej, bez tłumów turystów. Marzec był idealnym momentem, bo temperatury sięgały 18-20 stopni, co sprawiało, że spacer uliczkami starego miasta należał do przyjemności.

Dubrownik Travelstory.pl

W marcu turystów było naprawdę niewielu. Wielokrotnie słyszałam niesamowite historie o tym, jak wygląda stare miasto w szczycie sezonu. Ponoć częstą sytuacją podczas wakacji jest kolejka do wejścia na stare miasto. Możesz wówczas liczyć na nieśpieszne zwiedzanie. Nieśpieszne dlatego, że tłum ogranicza Twoją prędkość poruszania się. Takie oto historie słyszałam od osób, które były w Dubrowniku podczas wakacji, dlatego jeśli Dubrownik, to najlepiej poza sezonem.

Dubrownik Travelstory.pl

1. Stradun – główna promenada starego miasta – zwiedzanie najlepiej rozpocząć od wejścia na stare miasto przez bardzo efektowną bramą o nazwie Pile.Tuż po przejściu przez bramę trafisz na główną promenadę starego miasta. Tu od razu poczujesz klimat Dubrownika. To najbardziej reprezentacyjna ulica, która łączy 2 główne bramy starego miasta.

Dubrownik Travelstory.pl
Dubrownik Travelstory.pl

2. Fonatnna Onufrego – niezwykła fontanna licząca 16 kraników, legend głosi, że należy napić się wody z każdego z nich, aby spełniło się marzenie. Fontanna pełni rolę miejskiej cysterny, która nieprzerwanie od 1444 roku dostarcza miastu wodę.

Dubrownik Travelstory.pl

3. Klasztor franciszkanów i kościółek św. Rocha – tuż obok wejścia na mury obronne Dubrownika znajduje się wejście do naprawdę niezwykłego miejsca, jakim jest klasztor franciszkanów. Pośród kamiennej zabudowy, zielony dziedziniec klasztoru jest przyjemną odmianą podczas zwiedzania. To prawdziwa oaza zieleni, rosną tu różne odmiany drzew, ziół oraz kwiatów. Klasztor zbudowany został na przełomie XIV i XV wieku. W środku, oprócz pięknych wnętrz kaplicy, znajduje się również jedna z najstarszych w Europie aptek.

Dubrownik Travelstory.pl
Dubrownik Travelstory.pl
Dubrownik Travelstory.pl

4. Plac Luza – to najważniejszy plac zabytkowej części Dubrownika. Plac Luza otaczają piękne budowle, Pałac Sponza, który kiedyś mieścił najważniejsze urzędy miasta m.in. mennicę, skarbiec, urząd celny. Obecnie znajduje się tu archiwum. Najbardziej charakterystycznym elementem placu jest pochodząca z XV wieku wieża zegarowa. Warto zaplanować tu chwilę, aby wypić kawę w jednej w otaczających plac kawiarni i delektować się klimatem starego miasta.

Dubrownik Travelstory.pl
Dubrownik Travelstory.pl

5. Katedra Wniebowzięcia NMP – barokowa katedra powstała w XVIII wieku, poprzednia budowla uległa zniszczeniu podczas trzęsienia ziemi. Jest to główna świątynia Dubrownika. W katedrze znajduje się skarbiec, który można zwiedzać.

Dubrownik Travelstory.pl

6. Pałac Rektorów – to jedna z najbardziej efektownych budowli na terenie starego miasta. Historia tego obiektu sięga XIV wieku, jednak jego obecny kształt jest efektem odbudowy po trzęsieniu ziemi, które miało miejsce w XVII wieku. Pałac był miejscem siedziby ówczesnych władz.

Dubrownik Travelstory.pl
Dubrownik Travelstory.pl

7. Plac Poljana R. Boskovica – na placu odbywa się targ z lokalnymi produktami, świeżymi owocami, różne produkty prezentujące lokalne rękodzieło, warto tu zajrzeć. Przy tym placu znajdują się znane z serialu Gra o tron, schody prowadzące do kościoła św. Ignacego

Dubrownik Travelstory.pl
Dubrownik Travelstory.pl

8. Spacer murami obronnymi to możliwość zobaczenia starego miasta z nieco innej perspektywy. Zarezerwuj sobie około dwóch godzin i koniecznie weź ze sobą coś do picia. Poza sezonem, na murach czynny był tylko jeden mały sklepik, a ceny były naprawdę wysokie (mała butelka wody kosztowała 15 zł), kawiarnie wszystko były zamknięte.
Mury obronne Dubrownika są jednymi z najlepiej zachowanych na świecie. Były budowane przez stulecia i skutecznie odpierały ataki na ówczesne miasto Ragusa. Konstrukcja budowlana robi ogromne wrażenie. Szerokość murów wynosi od 1,5 do 6 metrów. Długość murów wynosi 1940 metrów. Wybierając się na spacer, musisz liczyć się z tym, że będziesz mieć do pokonania wiele schodów. Zarezrwuj też dodatkowy czas na  na robienie zdjęć, bo widoki są zachwycające. Wejście na mury znajduje się tuż obok głównej bramy Pile. Bilet wstępu 200 kun.

Dubrownik Travelstory.pl

9. Fort Lovrijenac – jeśli kupisz bilet wstępu na mury obronne Dubrownika, w ramach tego samego biletu możesz zwiedzić Fort Lovrijenac. Fort pełnił ważną funkcję obronną Dubrownika, w tej budowli nakręcone zostały również sceny Gry o Tron. Fort liczy 3 poziomy, wszystkie są dostępne dla zwiedzających. Obecnie odbywają się w nim koncerty i przedstawienia teatralne.

Dubrownik Travelstory.pl

10. Kościół św. Ingacego i prowadzące do niego barokowe schody to nie lada gratka dla fanów Gry o Tron. Warto tu zajrzeć, bo okolica wraz z placem, gdzie znajduje się kościół, jest bardzo malownicza.

Dubrownik Travelstory.pl
Dubrownik Travelstory.pl

11. Spacer uliczkami Dubrownika, bez planu i mapy – jeśli tylko czas Ci pozwoli, to koniecznie zaplanuj spacer bez mapy uliczkami starego miasta, to najlepsza forma poznania tego miasta.

Dubrownik Travelstory.pl
Dubrownik Travelstory.pl

12. Brama Ploce i niezwykle malowniczy port przy starym mieście – niewielki port zlokalizowany tuż obok Dubrownika i druga co do wielkości brama prowadząca do starego miasta to miejsce, które warto odwiedzić. Kołyszące się łodki w niewielkim porcie to bardzo malowniczy widok.

Dubrownik Travelstory.pl
Dubrownik Travelstory.pl

13. Wieczorny spacer po Dubrowniku – Dubrownik po zachodzie słońca, to naprawdę niezwykłe miejsce. Stare miasto nabiera tajemniczego uroku. Historyczne budowle są pięknie podświetlone i kamienne budynki mieją się odcieniami beżu i brązu.

Dubrownik Travelstory.pl
Dubrownik Travelstory.pl

14. Wyspa Lokrum – zielona wyspa, która zlokalizowana jest w niewielkiej odległości od starego miasta. Na wyspie znajduje się ogród botaniczny, niezwykle malownicze ruiny klasztoru oraz fort obronny. Wycieczka na wyspę to świetny pomysł, aby ochłonąć nieco od zwiedzania starego miasta w otoczeniu zieleni. Wyspa Lokrum nazywana jest również przeklętą wyspą. Legenda głosi, że tego, kto zatrzyma się na wyspie na noc, czego nieszczęście. Klątwę tą rzucił na Lokrum ostatni opuszczający zakonnik klasztoru Dominikanów (zostali oni wygnani przez Napoleona).

Dubrownik Travelstory.pl

15. Wzgórze SRD to miejsce, z którego Dubrownik prezentuje się najbardziej okazale. Wzgórze SRD liczy 412 m.n.p.m. i jest to punkt, którego nie można pominąć, planując zwiedzanie Dubrownika. Na górę możesz wjechać kolejką, której dolna stacja zlokalizowana jest w pobliżu murów obronnych starego miasta. Na wzgórzu, tuż obok górnej stacji kolejki liniowej, znajduje się restauracja, która serwuje pyszne desery. Kawa z takim widokiem smakuje obłędnie.
Aby nacieszyć się tym niezwykłym widokiem i móc zrobić zdjęcia Dubrownika z różnych perspektyw, koniecznie zejdź na dół pieszo. Spacer zajął nam ok 40 minut. Koszt wjazdu na górę 90 kn, w obie strony 170 kn

Dubrownik Travelstory.pl
Dubrownik Travelstory.pl

Dubrownik to jedno z piękniejszych miast, które miałam okazję zobaczyć. Koniecznie trzeba musisz odwiedzić, aby na żywo zobaczyć to czego nie da się przekazać na zdjęciach. Wizyta w Dubrowniku to prawdziwa podróż w czasie i pełen zachwyt tym niezwykłym miastem.

Dubrownik Travelstory.pl

Mój przewodnik po Dubrowniku znajdziesz tutaj 

Spodobał Ci się post? Masz jakieś pytania? A może masz w planach wyjazd do Trójmiasta? Czekam na Twój komentarz!

Tagi

Może Ci się spodobać