ZAKOPANE - PRZEWODNIK PO NAJCIEKAWSZYCH MIEJSCACH

Wyszukaj

ZAKOPANE – PRZEWODNIK PO MIEJSCACH, KTÓRE AUTENTYCZNIE CIĘ ZACHWYCĄ

Podziel się

Zakopane to naprawdę niezwykłe miejsce w Polsce. Nie bez powodu nazywane jest stolicą polskich Tatr, bo widok na szczyty gór jest zachwycający.

Zakopane to miasto, które wzbudza mnóstwo emocji, ma swoich przeciwników oraz osoby, które cyklicznie tu wracają. Zakopane to nie tylko Krupówki. To coś znacznie więcej i w tym przewodniku pokażę Ci Zakopane, które znam, które zachwyca i do którego lubię wracać.

travelstory.pl zakopane

1. Dolina Białego to mniej znany szlak. Jest świetną alternatywą dla znanych i obleganych w sezonie Doliny Chochołowskiej oraz Doliny Kościeliskiej. Wszystkie trzy trasy są warte zobaczenia, jeśli ich nie znasz. Podczas ostatniego pobytu miejscowi polecili mi szlak, który zlokalizowany w niewielkiej odległości od centrum Zakopanego. Jest to świetna trasa na niezbyt długi spacer, dla osób szukających pięknych widoków. Szlak prowadzi wzdłuż Białego Potoku, a jego przedłużeniem jest Ścieżka nad Reglami, która prowadzi m.in. na Kalatówki. Jeśli planujesz dłuższe spacery, to polecam Ci również Dolinę Chochołowską oraz Dolinę Kościeliską.

travelstory.pl zakopane
travelstory.pl zakopane
travelstory.pl zakopane

2. Wejdź lub wjedź na szczyt Kasprowego Wierchu, a następnie wypij kawę z najlepszym widokiem. Trasa na Kasprowy prowadzi z Kuźnic. Jeśli nie masz wystarczającej ilości czasu lub odpowiedniej kondycji, aby wejść o własnych siłach na szczyt, to skorzystaj z idealnej alternatywy, jaką jest wjazd koleją linową. Górna stacja znajduje się tuż pod wierzchołkiem Kasprowego Wierchu. W tym samym budynku mieści się restauracja Poziom 1959, która jest najwyżej położoną restauracją w Polsce. Serwują tu przepyszną szarlotkę, a obłędny widok na Tatry masz w gratisie.

travelstory.pl zakopane
travelstory.pl zakopane

3. Galeria Władysława Hasiora – w Zakopanem jest kilka miejsc, które docenią wielbiciele sztuki. Jednym z nich jest galeria jednego z najwybitniejszych artystów drugiej połowy XX wieku, który związany był z Zakopanem. Galeria znajduje się w jego domu, który pełnił funkcję pracowni oraz miejsca wystaw, koncertów oraz spotkań artystów. Dom Władysława Hasiora jest niezwykły, tak samo, jak jego twórczość. Prace artysty są niekonwencjonalne, przykuwają uwagę i wywołują emocje. Warto tu zajrzeć, by poznać artystyczne oblicze Zakopanego.

travelstory.pl zakopane
travelstory.pl zakopane

4. Wybierz się do bacówki i zjedz autentyczne oscypki – Bacówka u Józefa Zycha Ptosia znajduje się na Polanie Baligówki w Witowie. To miejsce znam od kilkunastu lat i niezmiennie jest jedynym, w którym kupuję oscypki. Podczas ostatniego pobytu w Zakopanem, w ramach wycieczki organizowanej przez hotel Aries, również wybrałam się do tej słynącej z najlepszych oscypków bacówki. Nie wspominałam wcześniej o własnych doświadczeniach w tym zakresie. Okazało się, że trafiłam w dobrze znane mi miejsce – do Bacówki u Ptosia. Miejscowi potwierdzili, że nigdzie nie ma lepszych oscypków. Oprócz oscypków możesz tu również kupić przepyszną bryndzę oraz bundz, który jest lepszy niż niejedna włoska mozzarella. Link do adresu bacówki.

travelstory.pl zakopane
travelstory.pl zakopane
travelstory.pl zakopane
travelstory.pl zakopane

5. Zaplanuj poranny spacer na Gubałówce – Gubałówka to jeden z najlepszych punktów widokowych, niestety w ciągu dnia jest tu bardzo tłoczno. Najlepiej wybrać się tu wcześnie rano, gdy stragany z pamiątkami są jeszcze zamknięte, a turyści nie zdążyli tu dotrzeć. Rano jest tu bardzo spokojnie i Gubałówka ma w sobie mnóstwo uroku.

travelstory.pl zakopane
travelstory.pl zakopane
travelstory.pl zakopane

6. Wybierz się na obiad do restauracji Halka w hotelu Aries. To niesamowite miejsce, gdzie tradycyjne podhalańskie smaki serwowane są w nowoczesnym, lekkim i nieoczywistym wydaniu. W mojej opinii to najlepsza restauracja w Zakopanem, a wisienką na torcie są tu przepyszne, autorskie desery.

travelstory.pl zakopane
travelstory.pl zakopane
travelstory.pl zakopane

7. Wybierz się na całodniową wycieczkę do Słowackiego Raju – Słowacki Raj odkryłam 10 lat temu i uważam, że to jedno z najciekawszych miejsc w słowackich górach. Jest to świetna alternatywna, gdy w Zakopanem pada deszcz. Zazwyczaj chmury utrzymują się wokół szczytów Tatr, a w okolicach Słowackiego Raju jest już słoneczna pogoda. Tak było podczas mojego ostatniego pobytu. Padało w Zakopanem, a w tym samym czasie kamery w Słowackim raju pokazywały piękne, błękitne niebo. Szlaki Słowackiego raju są niezwykle malownicze, prowadzą wzdłuż rwących potoków, wodospadów. Większość tras jest jednokierunkowa i takie elementy jak drabinki czy schodki pozwalające przejść nad korytem potoku, są tu dość często spotykane. Jednym z najbardziej malowniczych szlaków jest Sucha Bela, czas przejścia w jedną stronę wynosi około 3 godzin. Jest to jeden z najciekawszych i najbardziej widokowych szlaków i bardzo Ci go polecam.

travelstory.pl zakopane
travelstory.pl zakopane
travelstory.pl zakopane

8. Wybierz się na spacer do morskiego Oka – Bardzo lubię wracać do Morskiego Oka, bo to jedno z najpiękniejszych miejsc w Tatrach. To świetny pomysł na całodniową wycieczkę. Większość trasy jest pokryta asfaltem. Spacerując trasą, praktycznie nie odczuwam przewyższenia 499 metrów. Morskie Oko widziałam o każdej porze roku i za każdym razem zachwyca mnie ten widok. Na miejscu możesz odpocząć w najstarszym istniejącym schronisku w polskiej części Tatr. Budynek pochodzi z 1891 roku i znajduje się na wysokości 1410 metrów. Jeśli wystarczy Ci sił oraz czasu, to warto wybrać się nad Czarny Staw oraz obejść Morskie Oko dookoła. Cała trasa ma długość około 2,5 kilometra, a jej przejście zajmuje około godziny.

travelstory.pl zakopane
travelstory.pl zakopane

9. Zaplanuj relaks w basenach termalnych – okolice Zakopanego oferują niezwykłą atrakcję, jaką są baseny termalne, po całodniowej wycieczce w góry to idealne miejsce, aby odpocząć. To również świetna alternatywa, gdy pogoda nie pozwala na wyjście w góry. Możesz wybrać się do Term Bukowina, które są obecnie największym kompleks basenów termalnych. Jest ich 20, a temperatura wody wynosi od 28 do 36 stopni Celsjusza. Drugim popularnym kompleksem są Termy Bania, które zlokalizowane są w Białce Tatrzańskiej. Ten kompleks oferuje wiele atrakcji dla dzieci oraz strefę saun wydzieloną tylko dla dorosłych. Oprócz dwóch miejsc opisanych wyżej, w okolicach Zakopanego znajdują się także Termy Gorący Potok. Oferują relaks w kilkunastu basenach z temperaturą 34-40 stopni Celsjusza. Są jeszcze Termy Szaflary, które posiadają 4 baseny termalne o temperaturze 30-38 stopni Celsjusza oraz Termy Chochołowskie.

travelstory.pl zakopane

Zakopane to miasto, które ma niepowtarzalny klimat i za każdym razem, gdy odwiedzam to miasto, to zachwycam się pięknem i klimatem naszych gór. Zakopane to miejsce unikatowe, z niezwykłą tradycją, mam nadzieję, że mój przewodnik zainspiruje Cię do spojrzenia na to miasto moimi oczami.

travelstory.pl zakopane

Podczas pobytu w Zakopanem zatrzymałam się w hotelu Aries, to bardzo ciekawy hotel z niezwykłą historią. To również świetna baza wypadowa do zwiedzania okolic Zakopanego.

Hotel opiszę w osobnym poście, bo jest to miejsce, które naprawdę polecam z uwagi na świetną lokalizację, pyszne jedzenie oraz niesamowity klimat.

travelstory.pl zakopane
travelstory.pl zakopane

Spodobał Ci się post? Masz jakieś pytania? Koniecznie zostaw komentarz!

Tagi

Może Ci się spodobać