Kraków to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce, które od wielu lat jest wysoko oceniane przez zagranicznych turystów. Nie dziwię się temu, bo Kraków to miasto z niesamowitym klimatem i historią. Wspaniałe zabytki, ciekawe atrakcje i nieoczywiste zakątki sprawiają, że bardzo lubię tu wracać. Kraków to miejsce, które z roku na rok pozytywnie się zmienia. To miasto, które tętni życiem w tak wielu miejscach.
Przygotowałam dla Ciebie przewodnik po najciekawszych miejscach Krakowa, który pomoże Ci zaplanować na przykład weekendowy wypad.
1. Wawel – najbardziej znane miejsce Krakowa. Wapienne wzgórze, na którym zbudowana została siedziba królów Polski. Wawel to miejsce, gdzie każdy pasjonat historii z ogromną chęcią będzie zwiedzał kolejne atrakcje. Zobaczysz tu komnaty królewskie, zbrojownię oraz skarbiec koronny. Punktem obowiązkowym jest zwiedzanie Katedry Wawelskiej oraz dzwonnicy, na której znajduje się słynny Dzwon Zygmunta, którego dźwięk można usłyszeć podczas wydarzeń ważnych dla Polski. Warto również zajrzeć na taras widokowy, bo roztacza się stąd niezwykły widok na pobliskie bulwary wiślane. Tuż obok tarasu znajduje się wejście do Smoczej Jamy, którą jest wapienna jaskinia zlokalizowana pod Wawelem. Wyjście z jaskini zaprowadzi Cię na nadwiślańskie bulwary i do znajdującego się tuż obok słynnego Wawelskiego Smoka, który zieje ogniem. Zdjęcie ze smokiem to obowiązkowa pamiątka z Krakowa.
2. Bulwary Wiślane – po zwiedzaniu Wawelu wybierz się na spacer bulwarami. To lubiane i cenione przez mieszkańców miejsce rekreacyjno-wypoczynkowe. Jest tu bardzo malowniczo, znajdują się tu alejki spacerowe i ścieżki rowerowe. Właśnie spacerując bulwarami, a dokładnie z mostu Grunwaldzkiego, zrobisz najlepsze zdjęcia Wawelu.
3. Forum Przestrzenie nazywane jest współczesnym domem kultury połączonym z barem. To miejsce, gdzie możesz zaplanować popołudniowy odpoczynek. Na terenie dawnego hotelu Forum powstała przestrzeń o niepowtarzalnej atmosferze z pięciogwiazdkowym widokiem na panoramę Krakowa. Znajduje się tu wszystko, czego potrzeba, aby miło spędzić wieczór: dobre jedzenie, bary serwujące przeróżne napoje, a wieczorami odbywają się tu imprezy.
4. Dzielnica Kazimierz ponad 5 wieków temu była wyspą, którą od miasta Krakowa oddzielała Wisła. W XIV wieku, w tym miejscu król Kazimierz stworzył miasto o nazwie Kazimierz. Sto lat po tym, jak utworzona na wyspie miasto, zostali na nią przesiedleni Żydzi. Powstała dla nich oddzielna dzielnica, by odseparować mniejszość żydowską. Na przestrzeni wieków ludność żydowska zaczęła zajmować całe miasto, które w XIX wieku zostało przyłączone do Krakowa. Przed wojną mieszkało tu 65 tysięcy Żydów. Obecnie dzielnica Kazimierz jest miejscem, które obowiązkowo należy zobaczyć podczas zwiedzania Krakowa. Jest to drugie, po Starym Mieście, najczęściej odwiedzane miejsce w Krakowie. Kazimierz jest unikalny, z niepowtarzalnym klimatem. Znajduje się tu wiele bardzo fajnych kawiarni, restauracji serwujących koszerne jedzenie oraz butików sprzedających lokalne rękodzieło. Na krakowskim Kazimierzu koniecznie zobacz prowadzącą wprost z pieszej Kładki Ojca Bernatka ulicę Mostową, gdzie z każdym rokiem przybywa kawiarni, barów i sklepików. Kolejnym obowiązkowym do zobaczenia miejscem jest ulica Józefa, która ma niepowtarzalny klimat.
Plac Nowy to miejsce kultowe, które często odwiedzałam w trakcie studenckich wypraw do Krakowa. Zlokalizowany tu Okrąglak serwuje najlepsze zapiekanki, które najlepiej smakują nad ranem. Przy Placu Nowym, potocznie nazywanym również Placem Żydowskim, regularnie odbywa się targ, na którym można kupić dosłownie wszystko, od świeżych warzyw i owoców po starocie. Kawiarnie i restauracje zlokalizowane przy Placu Nowym nawiązują do dawnego Kazimierza, a kilka z nich zasłużyło sobie na miano kultowych miejsc tej dzielnicy.
Ulica Szeroka to główna ulica dawnego Kazimierza. W tym miejscu co roku odbywa się Festiwal Kultury Żydowskiej. Znajdują się przy niej liczne restauracje, gdzie możesz spróbować żydowskich specjałów. Najbardziej fotogenicznym miejscem Kazimierza jest leżąca prostopadle do ulicy Szerokiej, ulica Miodowa. To właśnie tu znajdują się szyldy rzemieślników, którzy mieli tu swoje zakłady.
5. Dzielnica Podgórze to miejsce, które wśród miejscowych stało się alternatywą słynnego Kazimierza. Na szczególną uwagę zasługuje okolica Rynku Podgórskiego, gdzie znajduje się znany z wielu zdjęć, Kościół św. Józefa. W okolicy jest Park Bednarskiego, który jest idealny miejscem, aby odpocząć wśród zieleni. W sąsiedztwie Kładki Ojca Bernatka jest wiele kawiarni i można poczuć, że to miejsce tętni pozytywną energią.
6. Rynek Główny to drugi najważniejszy po Wawelu symbol Krakowa. Znajduje się tu wiele miejsc, na które warto zwrócić uwagę. Kościół Mariacki to jeden z symboli Rynku Głównego. Koniecznie zajrzyj do środka, aby zobaczyć słynny gotycki ołtarz Wita Stwosza. Z kościelnej wieży grany jest słynny hejnał, usłyszysz go o każdej pełnej godzinie. W centralnej części Rynku znajdują się Sukiennice, których nazwa pochodzi od odbywającego się w tym miejscu kilkaset lat temu targu sukiennego. Obecnie w Sukiennicach możesz kupić pamiątki oraz lokalne wyroby.
Mały Rynek to miejsce często pomijane w trakcie zwiedzania Rynku Głównego. Jest to niewielki plac znajdujący się za Kościołem Mariackim. W dawnych czasach nazywany był Rynkiem Rzeźniczym, ponieważ handlowano tu mięsem. Kilkanaście lat temu Mały Rynek został zrewitalizowany i obecnie jest bardzo ładnym placem, znajdującym się tuż obok Rynku Głównego.
7. Kawiarnia Cafe Szał – to miejsce zostało mi polecone, jako najlepszy punkt widokowy na Rynku Głównym. Kawiarnia znajduje się na dachu Sukiennic. Miałam niemały problem, aby do niej trafić, bo wejście jest nieoznaczone i prowadzi bezpośrednio przez drzwi do Muzeum Narodowego. Widok z kawiarnianego tarasu jest zachwycający. To idealne miejsce na odpoczynek w trakcie zwiedzania oraz sesję zdjęciową.
8. Podziemne Muzeum Rynku w Krakowie to kolejny punkt, którego nie można pominąć, zwiedzając Kraków. Poznasz tu historię Starego Rynku, która przedstawiona jest w przystępny, interaktywny sposób. Mnóstwo tu informacji i ciekawostek o tym, jak niegdyś wyglądało życie w tym miejscu.
9. Zaułek Niewiernego Tomasza uznawany jest za jedno z najbardziej uroczych miejsc Starego Miasta. Koniecznie tu zajrzyj.
10. Brama Floriańska to pozostałość po murach obronnych miasta. Była jedną z 7 bram prowadzących do miasta. Tuż obok bramy Floriańskiej znajduje się Barbakan, który stanowił część fortyfikacji miejskich. Połączony był z Bramą Floriańską korytarzem warownym. Przy Bramie znajduje się jeszcze jedno miejsce, które warto zobaczyć. Galeria obrazów pod Bramą Floriańska z dziełami lokalnych artystów. Tuż obok znajduje się Zaułek Książąt Czartoryskich, to idealne miejsce, aby zrobić kilka zdjęć.
Planując weekend w Krakowie, warto zatrzymać się w okolicach Starego Miasta.
My zatrzymaliśmy się w Hotelu Sheraton Grand Kraków, który w mojej opinii ma pięciogwiazdkową lokalizację. Hotel położony jest nad brzegiem Wisły, w zasięgu wzroku znajduje się Wawel i Bulwary Wiślane. Wszystkie atrakcje Krakowa mieliśmy w zasięgu spaceru.
Hotel oferuje specjalne pakiety weekendowe, w ramach których można skorzystać z promocyjnej ceny obejmującej nocleg, wyżywienie oraz parking. Moje wrażenia z pobytu są bardzo pozytywne. Po pierwsze obsługa hotelu jest bardzo pomocna i życzliwa, za co stawiam ogromny plus.
Pokoje są przestronne i funkcjonalne, mam ogromną słabość do wielkich łóżek z wygodnym materacem i tu również hotel mnie nie zawiódł. Nasz pokój miał hipnotyzujący widok na Bulwary Wiślane. Śniadanie z takim widokiem było magicznym doświadczeniem, bo nie dość, że było pyszne, to jeszcze idealnie podane. Bardzo polecam Ci zamówienie śniadania do pokoju!
Jedzenie serwowane w hotelu jest bardzo dobre. Koniecznie zaplanuj kolację w rooftop barze, który jest niesamowity. Spędzaliśmy tam każdy wieczór, podziwiając magiczne zachody słońca, ciesząc się ostatnimi chwilami letniej aury. Nie wiem, ile zdjęć zrobiłam w tym barze, ale było ich całe mnóstwo.
Jeśli szukasz hotelu w Krakowie, który będzie bazą wypadową do zwiedzania miasta, to zdecydowanie polecam Ci Sheraton Grand Kraków.
Spodobał Ci się post? Masz jakieś pytania? A może masz w planach wyjazd do Krakowa? Czekam na Twój komentarz!