BALI - JAK ZORGANIZOWAĆ ŚLUB NA PLAŻY O ZACHODZIE SŁOŃCA

Wyszukaj

BALI – JAK ZORGANIZOWAĆ ŚLUB NA PLAŻY O ZACHODZIE SŁOŃCA

Podziel się

Ślub na niezwykłej wyspie, jaką jest Bali, brzmi bardzo egzotycznie. Dla wielu par, które planują ślub, zorganizowanie uroczystości na rajskiej plaży, w kręgu najbliższych znajomych, jest marzeniem, którego z uwagi na rodzinne konwenanse nie mają odwagi zrealizować.

Przygotowując naszą podróż do Indonezji, nie planowaliśmy tej uroczystości. Miały to być nasze kolejne wakacje w Azji. Na dwa miesiące przed wyjazdem zrodziła się koncepcja naszego ślubu na plaży, na boso, o zachodzie słońca. Brzmi magicznie prawda?

Pomysł na początku wydawał mi się bardzo abstrakcyjny z uwagi na kompletny brak wiedzy, jak to wszystko zorganizować. Jednak już po paru dniach zorientowałam się, że jest to bardzo realny plan i byłam pewna, że nasz ślub odbędzie się na Bali.

Być może tak samo marzysz o ślubie na Bali, dlatego w tym poście opisałam wszystko, jak krok po kroku zrealizować to marzenie.

ŚLUB_BALI_TRAVELSTORY.PL
ORGANIZACJA UROCZYSTOŚCI

Możesz próbować samodzielnie załatwić wszystkie sprawy związane z organizacją ślubu lub znaleźć hotel, który Ci w tym pomoże. Poszukując w Internecie informacji na temat procedur i organizacji uroczystości, trafiłam na kilka firm, które się tym zajmują na Bali. Są to lokalne firmy, które mają spore doświadczenie w organizacji tego typu uroczystości.

Obawiałam się, że samej wszystkiego nie uda mi się załatwić, dlatego też postanowiłam skorzystać z pomocy agencji, która na miejscu będzie miała pieczę nad tym, aby nasz ślub był idealnie przygotowany. Finalnie zdecydowałam się na wybór firmy Office-Indo Explorer. Decyzję tę podjęłam po godzinnej rozmowie telefonicznej z właścicielką firmy, która jest Polką mieszkającą od wielu lat na Bali.

ŚLUB_BALI_TRAVELSTORY.PL
ŚLUB_BALI_TRAVELSTORY.PL

W ramach współpracy z agencją ustalasz:
– gdzie chcesz zorganizować ślub (na klifie, w hotelu, w kościele, na polach ryżowych czy plaży). Miejsc do wyboru jest naprawdę wiele, bo Bali to bardzo zróżnicowana wyspa mająca wiele ciekawych zakątków
– sposób udekorowania miejsca ślubu
– szczegóły na temat poczęstunku po uroczystości
– elementy ceremonii, te formalne i mniej formalne, być może chcesz coś dodać od siebie.

Agencje oferują gotowe pakiety usług.
Wymienione wyżej elementy są zazwyczaj w pakiecie, na który umawiasz się z agencją. Naprawdę nie wiem, ile godzin przegadałam z właścicielką firmy, aby wszystko omówić i ustalić, bo wbrew pozorom trochę tego było. Dekoracje miały być proste, zamiast tortu chcieliśmy świeże owoce. Finalnie wszystko wyszło super.

ŚLUB_BALI_TRAVELSTORY.PL

Bardzo ważnym etapem przygotowań jest załatwienie dokumentów wymaganych do udzielenia ślubu. Dokumenty te musisz dostarczyć do organizatora ślubu. Należy je przesłać z odpowiednim wyprzedzeniem (minimum miesiąc przed planowaną uroczystością).

Dokumenty, które musisz przekazać organizatorowi ślubu
– skrócony akt urodzenia
– dokument potwierdzający możliwość zawarcia związku małżeńskiego poza granicami Polski
– wspólne zdjęcie, które zostanie umieszczone na certyfikacie zawarcia związku małżeńskiego
– Wypełniony formularz (wniosek o zawarcie małżeństwa) z urzędu stanu cywilnego z Indonezji
– kserokopie paszportów narzeczonych oraz świadków

Skrócony akt urodzenia oraz dokument potwierdzający możliwość zawarcia związku małżeńskiego za granicą należy potwierdzić w biurze Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Potwierdzone dokumenty należy przetłumaczyć na język indonezyjski, a następnie potwierdzić ich zgodność w Ambasadzie Indonezji. Jest tylko jeden tłumacz języka indonezyjskiego w Polsce. To Pani ….. Ona też pomogła nam potwierdzić dokumenty w ambasadzie.

Po zebraniu kompletu dokumentów, ich skany należy przesłać do organizatora, a oryginały dostarczyć osobiście.

Przyznaję, że sporo jest zachodu związanego z załatwieniem dokumentów, ale z perspektywy czasu uważam, że warto.

Po powrocie do Polski, certyfikaty potwierdzające zawarcie związku małżeńskiego należy przetłumaczyć na język polski, a następnie zarejestrować w wyznaczonym urzędzie, który zajmuje się rejestrację związków zawieranych za granicą. Na rejestrację czekaliśmy dwa miesiące.

ŚLUB_BALI_TRAVELSTORY.PL

Na co zwrócić uwagę planując ślub na Bali
– temperatura i wilgotność, czyli azjatycka aura – to bardzo ważne element, który trzeba wziąć pod uwagę. Warto pamiętać, że temperatura na Bali przekracza 30 stopni i jest duża wilgotność powietrza. Mój plan wystąpienia w rozpuszczonych włosach uległ zmianie, bo w tym upale jest to zwyczajnie niemożliwe. Planując stroje ślubne, wybierz naturalne, przewiewne tkaniny.
– przypływy i dostępność plaż – termin ślubu musieliśmy przełożyć z uwagi na fakt, że plaża, która spełniała nasze oczekiwania, w zaplanowanym terminie była niedostępna z uwagi na przypływ.
– próbny makijaż i fryzura – dla spokoju ducha i komfortu, warto umówić się na próbną fryzurę i makijaż dzień przed wydarzeniem, aby w dniu ślubu być spokojnym.
– fotograf – długo szukałam fotografa na Bali, który będzie robił zdjęcia w klimacie, który będzie mi pasował. Azja ma trochę inne standardy, które w mojej opinii są mocno przaśne. Udało mi się znaleźć fotografa, który wykonał swoją pracę na naprawdę wysokim poziomie i mogę Ci go polecić.
– pora deszczowa – nasz ślub odbył się 2 maja. Termin ten jest początkiem pory suchej. To dobry czas, bo na wyspie panuje spokojna atmosfera, przed lipcowo-sierpniowym szczytem sezonu. Pora deszczowa jest ryzykownym okresem, bo jak sama nazwa wskazuje, w dniu planowanego ślubu, może cię zaskoczyć deszcz. Ja nie miałabym odwagi zaplanować ślubu w porze deszczowej.

ŚLUB_BALI_TRAVELSTORY.PL
ŚLUB_BALI_TRAVELSTORY.PL
PRZYJĘCIE

Gośćmi naszego ślubu była bliska grupa przyjaciół. Zależało mi, abyśmy ten czas spędzili razem pozytywnej atmosferze i wyjątkowym miejscu. Jeśli masz taki sam plan, to polecam zarezerwowanie dużej willi w kompleksie hotelowym. Tego typu obiekty oferują standardowy serwis hotelowy. Jest to idealne rozwiązanie, bo przykładowo nasza willa miała prawie 700 metrów powierzchni. Składała się z 4 sypialni, każda z oddzielną łazienką. Do tego mieliśmy ogromny, ponad 100-metrowy salon. Wielkim plusem tego rozwiązania jest własny ogród i spory basen, w którym możesz pływać o każdej porze dnia (i nocy).

Z hotelowej restauracji zamówiliśmy catering do naszej willi, gdzie po ślubie bawiliśmy się we własnym, małym gronie. Była to kolacja, która składała się z lokalnych przekąsek i dań z grilla. Wszystko zostało przygotowane na terenie ogrodu, według naszych wcześniejszych ustaleń z szefem restauracji. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż kolacja w towarzystwie innych (obcych) ludzi.

Link do postu o naszej willi.

KARMA JIMBARAN - bali - travelstory.pl
KARMA JIMBARAN - bali - travelstory.pl
KARMA JIMBARAN - bali - travelstory.pl
KARMA JIMBARAN - bali - travelstory.pl
KARMA JIMBARAN - bali - travelstory.pl

Ślub na Bali to chyba najlepszy pomysł i miejsce, jeśli chcesz, żeby twoja uroczystość była naprawdę wyjątkowa. Choć od naszego ślubu minęło już trochę czasu, to wciąż na samo wspomnienie o nim uśmiecham się, bo było to jedno z najpiękniejszych przeżyć w moim życiu. Gdybym miała to zrobić jeszcze raz, to bez zastanowienia wzięłabym ponownie ślub na Bali.

ŚLUB_BALI_TRAVELSTORY.PL

Link do firmy organizującej nasz ślub
Link do hotelu
Link do fotografa

Informacje praktyczne o Bali znajdziesz tutaj

Subiektywny przewodnik po wyspie znajdziesz tutaj

Tagi

Może Ci się spodobać