Wakacje na Bali było spełnieniem jednego z moich największych podróżniczych marzeń. Jeśli tak samo jak marzysz o tej destynacji, to koniecznie przeczytaj ten post, bo zawiera on wszystkie informacje praktyczne o wyspie i o tym jak zaplanować podróż.
Kiedy lecieć na Bali? Teorii w tym zakresie jest wiele. Sporo osób wybiera się na Bali, nie zwracając uwagi naporę deszczową. Osobiście unikam podróży do azjatyckich krajów w porze deszczowej, bo z dobrą pogodą jest wtedy jak z loterią. Może być idealna ale i może padać kilka a nawet kilkanaście godzin dziennie. Pora deszczowa w Indonezji zaczyna się w październiku i kończy na początku kwietnia.
Nie oznacza to jednal, że jeśli polecisz w porze deszczowej, to na 100% będzie Cię czekać codzienna ulewa. Moja znajoma była na Bali na przełomie lutego i marca, a deszcz padał tylko kilka razy. Inna osoba opowiadała mi o tym, jak w listopadzie 4 dni siedziała w hotelu, bo opady były tak intensywne, że o jakimkolwiek zwiedzaniu mogła pomarzyć.
Oprócz pory deszczowej warto wziąć również pod uwagę szczyt sezonu, kiedy Bali odwiedzają całe rzesze turystów. Ma to miejsce w okresie Świąt Bożego Narodzenia, co mnie trochę dziwi, bo jest to szczyt pory deszczowej. Czasem, kiedy musisz się liczyć z wyższymi cenami i większą liczbą turystów jest lipiec i sierpień.
Ja zaplanowałam podróż na przełomie kwietnia oraz maja i muszę przyznać, że pogoda poza jednym popołudniem była dla nas bardzo łaskawa. Drugim ogromnym plusem tego terminu było to, że nie był to szczyt sezonu, dzięki temu wiele atrakcji mogliśmy zobaczyć, nie przedzierając się przez tłumy turystów.
Są 3 opcje lotów na Bali.
Pierwsza z nich to loty czarterowe, które obecnie oferuje Rainbow Tours (operatorem jest nasz rodzimy LOT). Plusem tego rozwiązania jest to, że lecisz z Warszawy na Bali bez przesiadki. Minusem są ściśle określone terminy lotów, co nie zawsze jest zgodne z planem urlopowym.
Drugą opcją, która ja wybrałam, są loty arabskimi liniami Emirates lub Qatar Airways. Plusem tego połączenia jest tylko 1 przesiadka w Doha lub w Dubaju. Jeśli wystarczająco wcześnie kupisz bilety, to po pierwsze ceny będą niższe, a czas przesiadki będzie bardzo komfortowy i wyniesie około 2-3 godzin. My lecieliśmy liniami Emirates z przesiadką w Dubaju, czas przesiadki wyniósł dwie i pół godziny, co jest optymalnym czasem. Uważaj na przesiadki poniżej dwóch godzin, bo oba lotniska są dość rozległe i przy jakimkolwiek opóźnieniu twojego lotu, możesz mieć sporo stresu i obaw czy zdążysz.
Trzecią opcją są loty standardowymi europejskimi liniami typu KLM, Lufthansa, British Airaways. Ceny niektórych połączeń były atrakcyjniejsze niż lot Emirates, ale w tym przypadku musisz się liczyć z dwiema przesiadkami, zanim dolecisz na Bali. Co finalnie wydłuża czas podróży.
Ja zaczęłam szukać lotów około 8 miesięcy przed planowanym urlopem. Finalnie kupiłam loty 6 miesięcy przed wylotem. Lecieliśmy tuż przed samymi świętami wielkanocnymi, w związku z tym nie liczyłam na promocyjne ceny biletów. Loty kosztowały nas 2800 zł od osoby w dwie strony, co uważam za dobrą cenę, biorąc pod uwagę odległość i komfort podróżowania.
Dlatego zachęcam Cię do szukania lotów z dużym wyprzedzeniem, bo dzięki temu zaoszczędzisz pieniądze i czas.
Po przylocie zazwyczaj jestem zmęczona i nie lubię szukać transportu do hotelu, dlatego korzystam z transferu hotelowego, który miał zbliżone ceny do tych, które są oferowane na lotnisku. Generalnie na Bali każdy, kto posiada samochód, będzie oferował Ci możliwość bycia Twoim kierowcą, chętnie pokaże Ci wyspę oraz jej atrakcje. Z takimi propozycjami będziesz się spotykać na każdym. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli chcesz zwiedzać wyspę samochodem.
Koniecznie trzeba się targować, bo pierwotna cena przejazdu jest zazwyczaj minimum o połowę za wysoka.
Obecnie Uber i tym podobne aplikacje są zakazane na Bali.
W Ubud niestety jedynym transportem była lokalna „mafia” taskówkowa, gdzie ceny były zawyżone wielokrotnie, trzeba było się mocno targować w zakresie kosztu przejazdu. Nasz hotel oddalony był 15 minut jazdy samochodem i płaciliśmy 100-150 000 IDR za taksówkę (6 osób).
W Jimbaran i Sanur korzystaliśmy z taksówek Bluebird i była to najtańsza opcja. Jeździliśmy według wskazań taksometra i kwoty były naprawdę niewielkie w porównaniu z innymi przewozami.
Jeśli wybierasz się na wyspy Gili czy Nusa Penidę, to kupując bilet na prom, w tej cenie zawarty jest transfer z hotelu do portu.
Koszt wynajęcie skutera wynosi 6 – 12 dolarów za dzień.
Wynajem auta z kierowcą to koszt 500 – 600 000 IDR.
Będąc na Bali i planując zwiedzanie, warto zatrzymać się w co najmniej dwóch lokalizacjach. Wyspa jest rozległa. Szerokość Bali wynosi 80 km, a długość 145 km. Jest to wyspa wulkaniczna, górzysta i przemieszczanie się po niej zajmuje sporo czasu. Podróżując po wyspie, musisz się liczyć z korkami, które są dość częste szczególnie na południu wyspy. Bliżej centralnej części wyspy drogi są kręte i musisz się liczyć ze sporą różnicą wzniesień.
Wakacje w Azji są na każdą kieszeń, bo zawsze znajdziesz tu nocleg w swoim budżecie. Są proste pensjonaty, liczne hostele, nieco lepsze hotele i te o wyższym standardzie. Najdroższym elementem zawsze jest przelot.
Mój założony budżet na hotele wynosił mniej więcej 100 dolarów za noc (dwie osoby). Czasem to co nam się podobało było w tym terminie tańsze niż zakładaliśmy.
Koszt posiłków jest zróżnicowany w zależności od miejsca.
Najtaniej jest w lokalach typu warung, a im prostszy lokal, tym tańsze są posiłki. W takich miejscach za posiłek zapłacisz 40 – 60 000 IDR, w lepszych lokalach za kolację zapłacisz 60 -220 000 IDR. Oczywiście można znaleźć tańsze lokale, ale ja decydowałam się na te, które zostały mi polecone i jedzenie było pyszne.
Ceny wstępu do świątyń wahają się od 5000 do 40 000 IDR
Alkohol jest dużo droższy niż w Polsce.
Piwo 0,33l – ok 30 000 IDR
Butelka wina od 250 000 IDR
Butelka rumu, whiskey od 350 000 IDR
Świeży kokos od 10 000 IDR w sklepie i 25 – 40 000 IDR w barze, restauracji i na plaży
Na Bali nie ma tak atrakcyjnych cen ubrań, jak w Tajlandii czy Kambodży. Pomimo tego warto stamtąd przywieźć kilka rzeczy, których w Polsce nie znajdziesz.
Wszelkie torebki plecione z różnych naturalnych materiałów, o wszelakich kształtach są tutaj znacznie tańsze niż w Polsce. Wybór wzorów i kolorów przyprawia o zawrót głowy. W Ubud znajduje się market z lokalnym rękodziełem, gdzie możesz kupić wiele ładnych rzeczy, ale pamiętaj, że trzeba się targować. Cena końcowa zazwyczaj stanowi jedną trzecią ceny pierwotnej.
Okrągłe torebki kosztowały tutaj 100 – 150 000 IDR. Najlepsze ceny znajdziesz na straganach przy świątyniach. Oczywiście tam też należy się targować.
Za piękną plecioną torebkę zapłaciłam 100 000 IDR, za sukienkę tyle samo. Sarong (pareo) kosztowało 20 000 IDR.
Oprócz lokalnego rękodzieła w Ubud przy głównej ulicy znajdziesz liczne butiki w europejskim stylu ale ceny też tu są wyższe. Zakupiłam tam sukienkę, spodenki i kombinezon w cenach porównywalnych do polskich, ale jakość materiału i oryginalność przekonały mnie do zakupów.
Przede wszystkim warto ze sobą zabrać krem z filtrem minimum 30 SPF i 50 SPF. Słońce na Bali bardzo szybko opala i o poparzenia słoneczne naprawdę nie trudno. Ceny kosmetyków do opalania są wyższe niż w Polsce.
Pakując ubrania, weź ze sobą bardzo przewiewne i cienkie rzeczy. Wszelkie jeansowe spodenki czy spódnice, nie nadają się do noszenia w tym klimacie. Ja zazwyczaj pakuję przewiewne sukienki, które kupiłam wcześniej w Azji oraz super cienkie, bawełniane spodenki. Spakuj też coś na głowę, bo słońce jest bardzo mocne.
Koniecznie weź ze sobą preparat na komary, polecam Muggę. Na Bali polecam Ci też lokalny środek, który ma naturalny skład i jest skuteczny. Dostępny jest w każdym sklepie. Zabierz ze sobą maskę do pływania, jeśli planujesz odwiedzić Nusa Penidę. Koniecznie weź ze sobą buty do pływania, bo pomimo piaszczystego wejścia do wody, często możesz spotkać i poczuć kawałki koralowców.
Warto zabrać ze sobą też wygodne buty sportowe, bo przy zwiedzaniu choćby Nusa Penidy będą one niezastąpione.
Do bagażu zawsze pakuję podstawowe leki. Wśród nich są: leki przeciwbólowe, lek na biegunkę, maść przeciwbólowa, lek na ból gardła oraz melatonina i leki nasenne, które pozwalają łagodniej przeżyć zmianę czasu.
Subiektywny przewodnik po Wyspach Nusa Lembongan i Nusa Ceningam znajdziesz tu
Mnóstwo informacji praktycznych o wyspie Nusa Penida znajdziesz tutaj.
Informacje praktyczne o wyspie Nusa Lembongan znajdziesz tutaj