CITY BREAK - JAK ZAPLANOWAĆ IDEALNY WEEKEND W ATENACH

Wyszukaj

POMYSŁ NA CITY BREAK – JAK ZAPLANOWAĆ IDEALNY WEEKEND W ATENACH

Podziel się

Po pierwszej wizycie w Atenach jestem pewna, że tam wrócę. To idealne miejsce, aby na chwilę odetchnąć od codziennego pośpiechu. W Atenach czas płynie znacznie wolniej, jakby wszyscy mieli go tutaj jakby więcej? Wart spróbować choć na chwilę przestawić się na tryb życia Greków, wówczas Twój pobyt będzie naprawdę udany. Ma być miło i bez pośpiechu to chyba jedna z ważniejszych dewiz w życiu Greków. Obsługa w restauracji czy barze często zapomina o wszystkich elementach wchodzących w skład złożonego zamówienia. Od samego początku przyjęłam to za pewien lokalny folklor. Ateny mają swój czar i nie ukrywam, że po tej wizycie stały się jednym z ulubionych europejskich miast.

Ateny - travelstory.pl
Ateny - travelstory.pl
Subiektywny przewodnik po Atenach

Ateny zaskakują różnorodnością, oryginalnością. To właśnie w tym mieście praktycznie za każdym rogiem spotkasz zabytki i ciekawe miejsca warte zobaczenia. Specjalnie dla Ciebie przygotowałam subiektywny przewodnik po miejscach, które koniecznie musisz odwiedzić, zobaczyć aby poznać ateński klimat.

Ateny - travelstory.pl

1. Plaka to dzielnica, gdzie poczujesz klimat starych Aten. Dosłownie za każdym rogiem spotkasz niezwykłe zabytki. Mnóstwo jest tu też małych klimatycznych restauracji barów, kawiarni. Koniecznie zaplanuj popołudniowy spacer w tej dzielnicy. Większość ulic Plaki jest zamknięta dla ruchu samochodowego.

Ateny - travelstory.pl
Ateny - travelstory.pl

2. Kościół Kapnikareas, który pochodzi z 11 wieku ma bardzo oryginalną lokalizację. Stoi pośrodku promenady handlowej, jakby ktoś go przeniósł z innej epoki. Jest zapadnięty poniżej poziomu ulicy. Stanowi ciekawy kontrast z otaczającymi go sklepami międzynarodowych sieciówek. Dużym plusem tej dzielnicy jest to, że większość ulic jest zamknięta dla ruchu samochodowego, ale trzeba uważać na motocykle.

Ateny - travelstory.pl
Ateny - travelstory.pl

3. Plac Monastiraki ma bardzo orientalny klimat, w bocznych uliczkach znajdują się sklepiki i bary. Tuż obok placu zlokalizowane są bardzo ciekawe zabytki, takie jak: biblioteka Hadriana oraz Rzymska i Grecka Agora. Jest jeszcze jeden ważny powód, dla którego warto zajrzeć na plac Monastiraki. Jest nim niezwykły widok roztaczający się z barów i restauracji zlokalizowanych na dachach budynków. To właśnie na tym placu zaplanuj sobie przerwę na kawę. Zajrzałam do każdego z barów i najlepszy widok oferuje bar Ateny 360. To właśnie tam wypijesz kawę z najlepszym widokiem na Akropol.

Ateny - travelstory.pl
Ateny - travelstory.pl
Ateny - travelstory.pl

4. Anafiotika to jedno z najbardziej zaskakujących miejsc Aten. Naprawdę nie przypuszczałam, że w samym sercu Aten przeniosę się na słoneczne i cudowne Cyklady. Próżno szukać w przewodnikach opisu tego miejsca, czemu bardzo się dziwię, to jedno z wyjątkowych miejsc Aten. Anafiotika położona jest na północno-wschodnim zboczu wzgórza Akropol. Powstała dzięki budowniczym z wyspy Anafi, którzy nielegalnie, pod osłoną nocy, wybudowali domki. Greckie prawo posiadało pewną lukę, która dawała możliwość zalegalizowania budynku, który został wybudowany od zmierzchu do świtu. Dzięki temu każdej nocy powstawały małe, klimatyczne domki. Obecnie pozostało jedynie 45 domów, ponieważ część została zniszczona podczas prowadzonych tu pracu archeologicznych. Widok roztaczający się z Anafiotiki jest wręcz hipnotyzujący, całe Ateny ma się u swoich stóp. Istnieje powiedzenie, że Anafiotika to niezwykła wyspa bez dostępu do morza i w pełni się z tym zgadzam.

Ateny - travelstory.pl
Ateny - travelstory.pl
Ateny - travelstory.pl

5. Akropol to miejsce, które trudno opisać słowami. Historia towarzysząca temu miejscu jest niezwykła. Uczymy się o nim od pierwszych klas szkoły podstawowej. Akropol przez dziesiątki wieków niezmiennie, dumnie góruje nad Atenami. W dawnych czasach było to najważniejsze miejsce Grecji i główny ośrodek kultu religijnego. Przez wiele wieków Akropol był niedostępny dla zwykłych śmiertelników, był siedzibą bogów. Wielokrotnie przebudowywany, niszczony przez wojny, najazdy i liczne pożary. Obecny wygląd stanowi naszą współczesną interpretację tego, co było. Mimo że obecne zabudowania są szczątkowe w porównaniu z tym, co było kiedyś, to i tak uważam, że Akropol warto zobaczyć na własne oczy. Największą budowlą Akropolu jest Partenon, który jest na pierwszym planie licznych pocztówek z Aten. Brama wejściowa na Akropol to Propyleje, które stanowiły mentalny przedsionek i połączenie świata świeckiego z boskim. Ogromne wrażanie robi antyczny teatr Dionizosa i Odeon Heroda. Ciekawostką na temat Akropol jest to, że w czasach jego świetności był niezwykle kolorowy, pokryty mozaikami, malowidłami i licznym płaskorzeźbami. Nie było tu ani odrobiny jasnego beżu, jest on wynikiem wielu pożarów, które ma za sobą Akropol.

Ateny - travelstory.pl
Ateny - travelstory.pl
Ateny - travelstory.pl
Ateny - travelstory.pl

6. Erechtejon jest najświętszym miejscem Akropolu, to właśnie tu stał posąg bogini Ateny. Najczęściej fotografowanym elementem świątyni jest portyk kariatyd. Na tym portyku wzniesionych zostało 10 niezwykłych posągów, których pierwowzorem były słynące z urody dziewczęta z Kariai. Każdy z posągów waży 10 ton. Warto zatrzymać się tu na chwilę, aby zobaczyć, iż każda bogini ma inna twarz minę i postawę.

Ateny - travelstory.pl
Ateny - travelstory.pl

7. Agora Grecka i Agora Rzymska to dwa centralne miejsca Aten rzymskich i greckich. Kiedyś było to tętniące życiem centrum miasta, wypełnione świątyniami, pomnikami, sklepami, sukiennicami i warsztatami rzemieślniczymi. W czasach świetności musiało to być niezwykłe miejsce. Obecnie niewiele z tej świetności zostało. Niezwykłym budynkiem rzymskiej agory, jest wieża wiatrów, która pełniła funkcję wieży zegarowej.

Ateny - travelstory.pl
Ateny - travelstory.pl
Ateny - travelstory.pl
Ateny - travelstory.pl

8. Świątynia Hefajstosa to jedna z lepiej zachowanych świątyń w Atenach, dlatego warto ją obejrzeć z bliska. Znajduje się ona tuż obok greckiej Agory. Roztacza się z niej piękny widok na wykopaliska, Grecką Agorę i Akropol.

Ateny - travelstory.pl

9. Muzeum Akropolu to miejsce, gdzie poznasz bliżej historię Akropolu i zobaczysz liczne jego skarby. Warto je odwiedzić przed zwiedzaniem Akropolu, aby lepiej zrozumieć to niezwykłe miejsce.
10. Dzielnica Psyri to dzielnica, którą warto odwiedzić wieczorem. Mnóstwo tu knajpek, barów i klubów, muszę przyznać, że bardzo pozytywnie mnie to miejsce zaskoczyło. Naprawdę warto tu zaplanować sobotni wieczór.

Ateny - travelstory.pl
Ateny - travelstory.pl
Ateny - travelstory.pl

11. Uroczysta zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza to naprawdę niezwykłe przedstawienie i jedna z największych atrakcji turystycznych Aten. Trochę się temu dziwiłam, dopóki nie zobaczyłam na własne oczy. Zmiana warty odbywa się o każdej pełnej godzinie. Najbardziej uroczysta jest tylko raz w tygodniu, w niedziele o 11:00. Ceremonia zmiany warty to szereg sztywnych reguł, które momentami wywołują, podziw, uśmiech i zaskoczenie. Stroje żołnierzy są niezwykłe, sporo frędzli, pomponów, są getry i spódniczka posiadająca 400 plis. Każdy element stroju ma wartość symboliczną, tak samo, jak każdy ruch w trakcie zmiany warty. Co ciekawe, ten bardzo oryginalny krok i ruch podniesionej nogi to symbol kopniaka w stronę tureckich najeźdźców.

Ateny - travelstory.pl
Ateny - travelstory.pl

12. Ogród Narodowy zlokalizowany tuż obok parlamentu i Grobu Nieznanego Żołnierza stanowi niezwykłą zieloną atrakcję turystyczną i prawdziwe wytchnienie w trakcie zwiedzania. Mnóstwo tu różnych egzotycznych roślin, zakątków i klimatycznych miejsc. Ogród Narodowy został założony przez królową Amalię, żonę króla Ottona. Jest prawdziwą, zieloną oazą w Atenach.

Ateny - travelstory.pl
Ateny - travelstory.pl

Podsumowując, Ateny naprawdę warto zobaczyć, więc zacznij planować swój weekend w Atenach, bo według mnie jest jednym z najciekawszych europejskich miast.

Ateny - travelstory.pl
Tagi

Może Ci się spodobać