Wyszukaj

Podziel się

Kazimierz odwiedzałam kilkukrotnie, głównie latem. Tym razem przyszedł czas, aby zobaczyć go zimą. Plan był prosty, za oknem śnieg, a w kominku trzaska ogień. I tak właśnie było.

Kazimierz jest dla mnie miejscem jedynym w swoim rodzaju, drugiego takiego w Polsce nie znajdziemy. Każda uliczka jest urocza, zachowało się sporo zabudowań historycznych, a co w mojej opinii zasługuje na pochwałę to dbałość, aby także nowa zabudowa nawiązywała do stylu, w którym budowane były wcześniej domy. Dzięki temu mało tu „nowoczesnych makabrył”.

Kazimierz - rynek

Kazimierz zimą zauroczył mnie swoją sennością, ciszą, spokojem i brakiem tłumów, a śnieg tylko dodał mu uroku. Warto się tu wybrać w sezonie zimowym – klimat jedyny w swoim rodzaju.

kazimierz
Kazimierz - rynek
Co robić zimą w Kazimierzu?
Spacerować!

Na krótkie spacery polecam:

Wycieczkę na wzgórze zamkowe oraz basztę, gdzie można obejrzeć odrestaurowane zabudowania zamkowe. Moim zdaniem na większą uwagę zasługuje piękny widok na Kazimierz i dolinę Wisły.

kazimierz wzgórze zamkowe
Kazimierz widok z baszty
Kazimierz - zamkowe wzgórze

Góra Trzech Krzyży tuż obok wzgórza zamkowego.

Kazimierz starówka i góra trzech krzyży

Spacer uliczkami Kazimierza i obowiązkowy rynek, gdzie można podziwiać odrestaurowane kamienice Przybyłów z XVII w. Kamienicę Cejlowską z XVI w. Spichelrz Kobiałki, gdzie obecnie mieści się hotel oraz wiele innych ciekawych miejsc.

Uliczki Kazimierza
Kazimierz - rynek

Na dłuższy spacer polecam wybrać się z centrum Kazimierza do Albrechtówki To jedno z najpiękniejszych miejsc w okolicy. Cała trasa ma ok. 7 kilometrów.

Rynek w Kazimierzu
Kazimierz nad Wisłą - najstarszy dom
Kazimierz nad Wisłą

Spacer nad Wisłą – wzdłuż wału Wisły można spacerować bulwarem, w zimowy słoneczny dzień to bardzo przyjemne miejsce.

Wisła - Kazimierz

Korzeniowy Dół jest jedną najciekawszych atrakcji Kazmierza. Właściciel siedliska, w którym się zatrzymaliśmy powiedział, że wąwóz należy zobaczyć o każdej porze roku. W pełni się z nim zgadzam. Oznacza to, że następny wyjazd do Kazimierza już wiosną!

Korzeniowy wąwóz
Korzeniowy wąwóz
Korzeniowy wąwóz
Korzeniowy wąwóz
Gdzie zjeść w Kazimierzu?

Zdecydowanie polecam restaurację Akuku. Miła, uśmiechnięta i bardzo pomocna obsługa. Pyszne jedzenie, niesamowite i rozgrzewające zupy. Przyjemne wnętrza i meble, które nie są tu dziełem przypadku, ale tworzą ładną całość. Jestem pewna, że tam wrócę jeszcze nie raz i to nie tylko ze względu na przepyszne domowe nalewki

Akuku - Kazimierz
Akuku - Kazimierz

Herbaciarnia u Dziwisza – dla mnie to miejsce jedyne w swoim rodzaju, z przepysznymi herbatami, domowymi ciastami i mnóstwem książek oraz przyjemnym nieładem. W tym miejscu mogę siedzieć godzinami. Niestety nasza styczniowa wizyta tam rozczarowała mnie pod względem ciast. Podawana tu zawsze przepyszna beza, nie była niestety dobra. Mam nadzieję, że to był tylko incydent i następna wizyta to potwierdzi.

Kazimierz herbaciarnia u Dziwisza
Herbaciarnia u Dziwisza
u Dziwisza
Kazimierz restauracja

Klubojadalnia Korzeniowa skusiła nas bardzo pozytywnymi komentarzami na Tripadvisor. Niezwykle oryginalne miejsce, świetne wino grzane, jedzenie również całkiem dobre dobre. Warto zobaczyć to miejsce choćby dla klimatu i możliwości spróbowania lokalnych win np. z aronii.

Klubojadalnia korzeniowa

Siedlisko Eko Park Lubicz – to miejsce, do którego z pewnością wrócimy. Więcej o Siedlisku możecie przeczytać tu:

Tagi

Może Ci się spodobać