Brugia jest świetnym miejscem na weekendowy wypad. Z Warszawy świetne i tanie połączenia oferuje Wizzair.
Mój plan podróży wyglądał tak:
Piątek, godzina 18.30 wylot z lotniska Chopina na lotnisko Charleroi (Wizzair). Bezpośrednio z lotniskowego prakingu co dwie godziny odjeżdża autobus Flibco, którym podróż do Brugii trwa niecałe dwie godziny. Warto zarezerwować bilet wcześniej przez Internet, wówczas bilet w jedną stronę kosztuje 5 euro.
Koszt taksówki z dworca do średniowiecznego centrum to ok. 10 euro. Spacer z dworca do centrum historycznego zajmie nam ok. 20 minut.
Powrót w niedzielę, o godzinie 16.30 – odjazd z dworca w Brugii na lotnisko Charleroi autobusem Flibco. Wylot z lotniska godzina 21.10 przylot do Warszawy 23.05.
Transport w Brugii
Ruch samochodowy w centrum Brugii jest ograniczony do minimum. Spotkamy tu jedynie komunikację miejską. Możesz wypożyczyć rower, ale z uwagi na sporą liczbę turystów, poruszanie się nim w centrum do najłatwiejszych nie należy.
Planując zwiedzanie Brugii, najlepiej zatrzymać się także na noc. Gdy jednodniowi turyści opuszczą miasto, spacerowanie po mieście wieczorem jest niezwykle przyjemne.
Warto zarezerwować nocleg w średniowiecznym centrum, to przyjemne doświadczenie klimatu miasta. Baza noclegowa w Brugii jest bardzo bogata, niezależnie od budżetu każdy znajdzie tu coś dla siebie. Ja rezerwowałam nocleg z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem i na portalu booking.com można znaleźć ciekawe oferty w świetnej lokalizacji i cenie od 50 euro za dobę. Ja zatrzymałam się w małym, ale bardzo klimatycznym guest housie, blisko targu rybnego i obok parku Home Fleur.
W Brugii bezglutenowiec niestety nie będzie miał łatwego życia, ale też głodny chodzić nie będzie. W lokalu można zamówić posiłki w wersji glutn free. W centrum nie ma z tym większego problemu.
W wielu barach dostępnych jest kilka gatunków bezglutenowego piwa, ale oprócz piwa trzeba coś jeść.
Tradycyjne belgijskie frytki są pyszne i oczywiście bezglutenowe. Sosy do frytek również są w wersji bezglutenowej, ale warto się wcześniej upewnić, mi wyjątkowo przypadł do gustu ketchup curry.
Niestety pomimo usilnych poszukiwań, nie udało mi się znaleźć bezglutenowych gofrów, a bardzo chciałam ich spróbować.
W Brugii znalazłam bezglutenową kawiarnię, w której można zjeść naleśniki, śniadania oraz lekkie przekąski tutaj link
Ceny w Brugii
Danie główne w restauracji 20-25 Euro
Frytki ok 4 Euro
W Brugii aż chce się biegać! O poranku Brugia jest idelanym miejscem do biegania, gdy turystów jest jezcze niewielu. Najbardziej malowniczymi trasami są te wzdłuż kanałów, w kierunku parku Minnerwater oraz jeziora Miłości. To idealna trasa na poranne bieganie. Zdecydowanie warto wstać wcześniej, by o poranku poznać to miasto z nieco innej perspektywy.
Gdzie spać w Brugii tu znajdziesz informacje link
Brugia mój subiektywny przewodnik link