OGRÓD KEUKENHOF - NAJWIĘKSZA WIOSENNA ATRAKCJA HOLANDII

Wyszukaj

OGRÓD KEUKENHOF – NAJWIĘKSZA WIOSENNA ATRAKCJA HOLANDII

Podziel się

W Holandii na przełomie kwietnia i maja, na kilka tygodni, otwiera się niezwykły ogród – Ogród Keukenhof. Jest jednym z najpiękniejszych ogrodów na świecie.
Gdy po raz pierwszy odwiedziłam Amsterdam i usłyszałam o tym niezwykłym miejscu oraz okolicznych polach tulipanów i hiacyntów, postanowiłam, że za rok muszę odwiedzić to miejsce. Niezwykły splot zdarzeń spowodował, że niecały rok później, na początku kwietnia, znalazłam się w Amsterdamie, w trakcie trwania słynnego festiwalu tulipanów. Weekendowy pobyt przedłużyłam o jeden dzień, aby pojechać do Lisse i zobaczyć jak wygląda królestwo tulipanów.

keukenhof Travelstory.pl
keukenhof Travelstory.pl
keukenhof Travelstory.pl
keukenhof Travelstory.pl
OGRÓD KEUKENHOF - TROCHĘ HISTORII

Ogród Keukenhof w dosłownym tłumaczeniu oznacza ogród kuchenny. W XIX wieku teren ogrodu stanowił część posiadłości Księżnej Jakoby i początkowo pełnił on funkcję ogrodu kuchennego. Hodowano w nim warzywa i zioła niezbędne do przygotowywania potraw w zamkowej kuchni. W drugiej połowie XIX wieku, znany holenderski architekt przeprojektował teren, tworząc w tym miejscu ogród angielski, który przez ponad sto pełnił funkcję terenów wypoczynkowych. Sytuacja zmieniła się w 1949 roku, gdy na terenie ogrodu zorganizowano pierwszą wystawę prezentującą najpiękniejsze odmiany tulipanów. Pomysł ten bardzo spodobał się ówczesnej królowej Juliannie, iż postanowiła objąć wystawę swoim patronatem. Każdego roku wystawa się powiększała o kolejne tereny i pawilony. Zwyczaj ten trwa nieprzerwanie po dziś dzień. Co roku na przełomie kwietnia i maja można tu zobaczyć tysiące odmian kwiatów. Wiele osób przyjeżdża tu w poszukiwaniu inspiracji do tworzenia swoich ogrodów.

keukenhof Travelstory.pl
keukenhof Travelstory.pl
INFORMACJE PRAKTYCZNE
ZWIEDZANIE KEUENHOF

Na zwiedzanie parku należy zarezerwować sobie co najmniej kilka godzin, bo jak już wcześniej wspomniałam, teren jest naprawdę rozległy. Oprócz alejek pełnych kolorowych kwiatów bardzo ciekawym miejscem są pawilony, w których znajdują się kwiatowe wystawy oraz różne kwiatowe instalacje-rzeźby.

keukenhof Travelstory.pl
keukenhof Travelstory.pl

Ogromne wrażenie zrobiły na mnie setki odmian tulipanów. Nie sądziłam, że występują w tak różnych i często wręcz niezwykłych odmianach – tulipany wysokie, niskie, karbowane, nie wspominając o kolorach i kształtach płatków. Tulipanowe dywany robią ogromne wrażenie.

keukenhof Travelstory.pl

Zabytkowy wiatrak to jedna z atrakcji, która znajduje się na terenie ogrodu. Wiatrak można również zwiedzać w środku, co bardzo polecam, bo widoki na okoliczne pola hiacyntów i tulipanów są naprawdę niesamowite.

keukenhof Travelstory.pl
keukenhof Travelstory.pl

Rejs łódką jest dostępny po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji. Trasa rejsu prowadzi przez okoliczne kanały wśród kwiatowych pól. Niestety nie udało mi się popłynąć, ponieważ nie było już dostępnych biletów. Rejs trwa 45 minut. Należy kupić dodatkowy bilet – koszt 9 euro.

keukenhof Travelstory.pl

Oprócz zwiedzania ogrodu warto również zarezerwować dodatkowy czas na to, aby zrobić kilka zdjęć na okolicznych polach pełnych kwitnących tulipanów i hiacyntów.

keukenhof Travelstory.pl
OGRÓD KEUKENHOF - INFORMACJE PRAKTYCZNE

Ogród Keukenhof czynny jest 8 tygodni i zazwyczaj otwierany jest pod koniec marca (20-28 marca). Termin otwarcia ogrodu każdego roku jest inny i zależy on od rozpoczęcia wegetacji roślin.
Ogród jest naprawdę rozległy, ma około 32 ha powierzchni, na której każdego roku sadzonych jest ponad 7 milionów kwiatów cebulowych. Keukenhof to najlepsze miejsce, aby poczuć wiosenny klimat. Już po przekroczeniu bramy głównej poczujesz zapach tysięcy kwiatów i ujrzysz prawdziwą ferię barw… tego trzeba doświadczyć osobiście!

keukenhof Travelstory.pl

W ogrodzie sadzone są różne odmiany kwiatów, wśród nich są te kwitnące pod koniec marca oraz późniejsze, majowe. W drugiej połowie kwietnia jest najwięcej kwitnących kwiatów. Na stronie ogrodu Keukenhof publikowane są codzienne raporty, które informują o stanie kwitnienia roślin.
Osoby, dla których domowy ogród jest wielką pasją, przyjeżdżają do ogrodu Keukenhof w ramach inspiracji i poznania aktualnych trendów. Na miejscu można zobaczyć najnowsze odmiany cebulek oraz posłuchać rad specjalistów.

keukenhof Travelstory.pl
keukenhof Travelstory.pl

Każdego roku ogród Keukenhof ma swój główny motyw przewodni, który jest inspiracją dla zewnętrznych dekoracji oraz wystaw znajdujących się w pawilonach i szklarniach. W 2019 roku motywem przewodnim były szalone lata siedemdziesiąte – era hippisów i słynne hasło Power Flower.

keukenhof Travelstory.pl
keukenhof Travelstory.pl
keukenhof Travelstory.pl

Ogród Keukenhof jest czynny codziennie od 8:00 do 19:30 – kasy czynne są do 18:00.
Największych tłumów możesz spodziewać się w weekendy, dlatego warto zaplanować zwiedzanie w poniedziałek lub wtorek, gdy jest najmniej turystów.

keukenhof Travelstory.pl

W 2019 roku bilet wstępu kosztował 17 Euro – osoba dorosła oraz 8 Euro – dzieci oraz młodzież do lat 17.
Koszt parkingu na miejscu – 6 Euro.

keukenhof Travelstory.pl
keukenhof Travelstory.pl
OGRÓD KEUKENHOF - LOKALIZACJA I DOJAZD

Ogród znajduje się w odległości 35 kilometrów od Amsterdamu.
Dostępne opcje transportu
1. Każdego roku wiele polskich biur podróży organizuje weekendowe wycieczki autokarowe do Keukenhof (wyjazd w piątek wieczorem, sobota zwiedzanie, a następnie powrót do Polski).
2. W Amsterdamie możesz wykupić jednodniową wycieczkę do Keukenhof.
3. Korzystając z transportu publicznego, należy dojechać do lotniska Schipol, skąd odjeżdża autobus do Keukenhof. (w hali przylotów sprzedawane są łączone bilety – transport + bilet wstępu do ogrodu).
4. Czas dojazdu samochodem z Amsterdamu wynosi około 30 minut.
Ja skorzystałam z pomocy przyjaciół, którzy mieszkają blisko Amsterdamu i zwiedzałam ogród oraz jego okolice podczas wycieczki samochodem. To rozwiązanie było dla mnie idealne, ponieważ chciałam mieć trochę więcej czasu oraz możliwość użycia drona nad polami tulipanów.

keukenhof Travelstory.pl
OGRÓD KEUKENHOF - CZY WARTO SIĘ TAM WYBRAĆ?

Ogród Keukenhof to naprawdę niezwykłe miejsce, bezkresne dywany kolorowych kwiatów, klimatyczne alejki, szum płynących strumyków, śpiew ptaków i oszałamiający zapach kwiatów. To sprawia, że miejsce jest naprawdę magiczne i warto je choć raz w życiu zobaczyć.
Ogrody Keukenhof podczas 8 tygodni odwiedza 1,5 miliona turystów. W 2019 roku byłam jedną z nich i mam nadzieję, że jeszcze tam wrócę.

keukenhof Travelstory.pl
Tagi