Trogir - przewodnik i informacje praktyczne - Chrowacja -Travelstory

Wyszukaj

TROGIR – KONIECZNIE TU ZAJRZYJ CHOĆ NA KRÓTKI SPACER

Podziel się

Trogir jest bardzo malowniczym miastem, znacznie mniejszym niż Szybenik czy Split, bo liczy zaledwie 12 tysięcy mieszkańców. Miasteczko zlokalizowane jest zaledwie 40 kilometrów od Splitu i jeśli tylko będziesz w okolicy, to koniecznie tu zajrzyj. Miasteczko zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Trogir - Chorwacja
Trogir - Chorwacja

Najstarsza część miasta zlokalizowana jest na wyspie i jest to ponoć najlepiej zachowaną starówką na całym wybrzeżu adriatyckim. Wyspa ta, znajduje się pomiędzy wyspą Ciovo a kontynentem i powstała na skutek wykopania kanału, co miało miejsce w czasach średniowiecznych.

Trogir - Chorwacja

Trogir ma korzenie greckie. W III wieku p.n.e. zostało założone przez greckich osadników pochodzących z wyspy Vis. Miasto wielokrotnie zmieniało swoje barwy narodowe i to właśnie dzięki temu znajdziesz tu wpływy rzymskie, tureckie, weneckie i austro-węgierskie.
To wszystko tworzy niezwykły klimat. Gdy tu zajrzysz, będziesz zachwycać się każdą uliczką, zakątkiem i budynkiem.

Trogir - Chorwacja
Trogir - Chorwacja
TROGIR - PRZEWODNIK - CZYLI CO WARTO ZOBACZYĆ?

Zwiedzanie miasta rozpoczniesz po przejściu przez kamienny most, łączący wybrzeże z najstarszą częścią miasta, która zlokalizowana jest na wyspie. Do miasta wejdziesz zabytkową pochodzącą z XVII wieku bramą północną.

Trogir - Chorwacja

Najlepiej widocznym obiektem w mieście jest Katedra św. Wawrzyńca, która pochodzi z XII i co ciekawe, budowano ją ponad 300 lat. Katedrę można zwiedzać, z wyjątkiem czasu, gdy odprawiane są nabożeństwa.

Trogir - Chorwacja

Loggia Miejska, która pochodzi z XV wieku i wieża zegarowa zlokalizowane są placu św. Jana Pawła II, dokładnie tym samym, gdzie stoi Katedra św. Wawrzyńca. A tuż za wieżą stoi niewielki kościółek z XI wieku. Na placu zobaczysz również niezwykły Pałac Cipko, który pochodzi z XIV wieku i został zbudowany dla możnego miejscowego rodu. Sporo tu przepychu i włoskich wpływów.

Trogir - Chorwacja

Tuż obok promenady zobaczysz bardzo ciekawy obiekt, twierdzę Kamerlenego. Została ona zbudowana przez Wenecjan i pochodzi z XV wieku. Była to wówczas największa twierdza obronna w okolicy. Obecnie można ją zwiedzać, a z jej wieży roztacza się piękna panorama miasta.

Trogir - Chorwacja
Trogir - Chorwacja

Najstarsza część Trogiru jest niezwykła, piękna i spacerując labiryntem jej wąskich uliczek, będziesz czuć niezwykłą historię tego miasta. Gdy zobaczysz wszystkie najważniejsze atrakcje, to koniecznie wybierz się na spacer, bez planu i podziwiaj ich piękno.

Trogir - Chorwacja

A gdy już się zmęczysz i będziesz potrzebować wytchnienia, skieruj się w stronę promenady. Zatrzymaj się w jednej z wielu kawiarni czy restauracji zlokalizowanych przy nabrzeżu i obserwuj życie Trogiru, próbując lokalnych specjałów. Brzmi jak idealny plan na popołudnie prawda?

Trogir - Chorwacja

Bieganie w Trogirze to świetny pomysł na poranne zwiedzanie Trogiru, a zwłaszcza promenady i jej okolic, zanim pojawią się tam turyści. Bo wieczorami jest tu ich sporo, czemu się nie dziwię, bo Trogir ma swój niezwykły i niepowtarzalny urok.

Trogir - Chorwacja
Tagi

Może Ci się spodobać