Szybenik - przewodnik i informacje praktyczne - Chrowacja -Travelstory

Wyszukaj

SZYBENIK – NIEZWYKŁE CHORWACKIE MIASTO O WŁOSKICH KORZENIACH

Podziel się

Po raz pierwszy do miasta Szybenik trafiłam przypadkiem, bo z okolic tego miasta wypływaliśmy w pierwszy rejs katamaranem. Był to bardzo szczęśliwy zbieg okoliczności, ponieważ miasto naprawdę mnie zauroczyło i choć od tamtej pory minęły 3 lata, to każdego roku lubię tu wracać, by powłóczyć się klimatycznymi uliczkami Szybeniku, a o poranku pobiegać wzdłuż wybrzeża. Szybenik ma dla mnie wyjątkowe znaczenie, bo od kilku lat to właśnie tu rozpoczynam swoje żeglarskie wakacje.

Szybenik - Chorwacja
Szybenik - Chorwacja
Szybenik - Chorwacja
SZYBENIK - TROCHĘ HISTORII MIASTA

Szybenik, to miasto, które ma za sobą długą i burzliwą historię, ponieważ już od czasów średniowiecznych pełniło istotną rolę na mapie Europy. Pierwsza wzmianka o tym mieście pochodzi z 1066 roku. Większą część ubiegłego tysiąclecia miasto było podległe niezwykle potężnym wówczas Wenecjanom. Pod koniec XVIII wieku, trafiło pod panowanie austriackie i przeżyło kilka niszczących napaści Turków Osmańskich. Podczas I wojny światowej Szybenik był okupowany przez Włochów, aby po wojnie stać się częścią Królestwa Jugosławii, które po II wojnie światowej zostało przekształcone  się Federacyjną Republikę Jugosławii. W latach 1991-1995 Szybenik był systematycznie ostrzeliwany przez armię Jugosłowiańską. Na szczęście zabytkowa część miasta nie ucierpiała i możemy ją podziwiać po dziś dzień.

Szybenik - Chorwacja
Szybenik - Chorwacja
SZYBENIK - ZWIEDZANIE

Szybenik obecnie to piękna nadmorska, włoska miejscowość. Gdy po raz pierwszy tu zawitałam, czułam się jak we Włoszech. Mimo tego, że Chorwacja z roku na roku jest coraz bardziej zatłoczona, to Szybenik wciąż nie jest zbyt obleganym miastem Dalmacji, co naprawdę cieszy, bo spacer wieczorem uliczkami Szybeniku należy do prawdziwych przyjemności. W wielu przewodnikach jest opisywany jest jako jedno z najbardziej urokliwych miast Dalmacji.

Szybenik - Chorwacja
Szybenik - Chorwacja
Szybenik - Chorwacja

Szybenik jest również popularną destynacją wśród fanów Gry o tron, bo właśnie tu kręcono część scen, które były dotyczyły fikcyjnego miasta Bravoos.

Szybenik - Chorwacja
SZYBENIK - PRZEWODNIK - CO WARTO ZOBACZYĆ?

Szybenik to miasto niezwykle malownicze i koniecznie tu zajrzyj, gdy będziesz planować wakacje w Dalmacji. Gwarantuję Ci, że to miasto oczaruje Cię tak samo, jak mnie.

Szybenik - Chorwacja

Najstarsza część miasta i wąskie jego wąskie uliczki, to miejsce naprawdę warte uwagi. Szczególnie przed zachodem słońca kamienne domy mienią się tysiącem odcieni złota i brązu. Koniecznie wybierz się na wieczorny spacer po najsztarszje części miasta. Jest tu bardzo malowniczo i klimatycznie.

Szybenik - Chorwacja
Szybenik - Chorwacja
Szybenik - Chorwacja

Katedra św. Jakuba to najbardziej znany zabytek w mieście. Zlokalizowana jest przy głównym placu miejskim. Bez problemu zobaczysz ją z nadmorskiej promenady, bo jest ogromna i jej architektura wyraźnie odróżnia się od otaczających ją zabudowań. Katedra powstawała w XV i XVI wieku, budowano ją aż 104 lata! Wyobraź sobie, że ta ogromna katedra jest największym na świecie kościołem wybudowanym bez pomocy jakiegokolwiek spoiwa. Wysokość katedry to prawie 20 metrów, a długość i szerokość wynoszą 38,5 i 14 metrów. Byłam pod ogromnym wrażaniem, patrząc na tę niezwykłą budowlę i wiedząc, jak została wybudowana. Po dziś dzień możemy zachwycać się jej urokiem, kunsztownie wykonanymi zdobieniami. Katedra wpisana została na listę zabytków dziedzictwa UNESCO.

Szybenik - Chorwacja
Szybenik - Chorwacja

Tuż obok katedry, przy głównym placu miejskim zlokalizowana jest kolejna niezwykle ciekawa budowla pochodząca z XVI wieku loggia. Renesansowy budynek został zniszczony podczas II wojny światowej, ale został odbudowany i jest jedną z najbardziej charakterystycznych budowli Szybenika.

Szybenik - Chorwacja
Szybenik - Chorwacja

Na skwerze tuż obok kościoła Gospa van Granda znajduje się skwer, gdzie mieści się niezwykła fontanna. Koniecznie tu zajrzyj! To niezwykła fontanna, której głównym elementem jest mech. Mgiełka wodna pozwala na idealne orzeźwienie po zwiedzaniu Szybenika. Miejscowi często tu odpoczywają, obserwując mieszkające w fontannie żółwie.

Szybenik - Chorwacja
Szybenik - Chorwacja

Ogród przy franciszkańskim klasztorze św. Wawrzyńca – to niezwykle pachnące i kolorowy kawałek Szybenika. Warto tu zajrzeć i chwilę odpocząć przed dalszym zwiedzaniem.

Szybenik - Chorwacja

Twierdza św. Michała to niezwykła budowla, która góruje nad miastem. To właśnie to tej twierdzy wspominają pierwsze zapiski dotyczące Szybenika. Mieszkał tu chorwacki krór Petar Kresimir IV. Twierdza była ważną budowlą obronną, a jej położenie zapewniało doskoną widoczność. Na przełomie stuleci wielokrotnie była przebudowywana i ostatecznie w 2014 dzięki funduszom UE, została odnowiona. Wewnątrz twierdzy znajduje się amfiteatr, gdzie odbywają się liczne wydarzenia kulturalne. Podczas naszego pobytu odbywał się tu festiwal jazzowy. Najbardziej inspirujący jest widok, który rozpościera się z twierdzy i to właśnie dla niego warto tu zajrzeć. (koszt wstępu 50 kun).

Szybenik - Chorwacja
Szybenik - Chorwacja
Szybenik - Chorwacja

Nadmorska promenada to idealne miejsce na popołudniowy spacer lub poranne bieganie. Prowadzi ona z portu aż do plaży. Warto się nią przespacerować. Kierując się w stronę plaży, dojdziesz do punktu widokowego, który pozwoli Ci w pełni zobaczyć, piękną panoramę miasta Szybenik.

Szybenik - Chorwacja
Szybenik - Chorwacja

Plaża w Szybeniku jest bardzo kameralna, jest co prawda kamienista, ale całkiem przyjemnie się tu odpoczywa.

Szybenik - Chorwacja

Wielu turystów wybiera Szybenik, jako bazę wypadową do zwiedzania okolicznych atrakcji takich jak wodospady KRKA, Park Narodowy Kornati czy okoliczne wyspy. Uważam to za świetny pomysł, bo miasto ma niezwykły klimat i spędzanie tu wieczorów to prawdziwa przyjemność. Gdy będziesz w Chorwacji, to koniecznie tu zajrzyj!

Szybenik - Chorwacja
Tagi

Może Ci się spodobać