Stary Grad - piękne miasto na wyspie Hvar - Chrowacja -Travelstory

Wyszukaj

STARI GRAD – NAJSTARSZE MIASTO CHORWACJI

Podziel się

Stari Grad to historyczne miasto wyspy Hvar, która nazywana jest lawendową wyspą. Lawendowe pola to charakterystyczny widok na tej wyspie. Turyści cenią sobie ten niezwykły zakątek Chorwacji, ponieważ klimat wyspy Hvar jest najłagodniejszy w całej Chorwacji. Wyspa słynie z największej liczby dni słonecznych na adriatyckim wybrzeżu. Dzięki bardzo sprzyjającej pogodzie jest to jedna z najczęściej odwiedzanych wysp w Chorwacji.

Stari Grad - Chorwacja
Stari Grad - Chorwacja

Najpopularniejszym miastem na wyspie, jest miejscowość o tej samej nazwie co wyspa – Hvar. Jeśli szukasz imprezowego klimatu, to Hvar będzie dla Ciebie idealną destynacją wakacyjną, bo w mieście sporo się dzieje. Jeśli jednak szukasz bardziej spokojnego miejsca, to miejscowość Stari Grad, będzie idealnym pomysłem na spokojne wakacje z dala od zgiełku i hałasu.

Stari Grad - Chorwacja
Stari Grad - Chorwacja

Stari Grad leży w północno- zachodniej części wyspy. Najstarsza część miasta zlokalizowana jest tuż przy zatoce, która jest niezwykle malowniczym portem. Stari Grad jest najstarszym miastem w Chorwacji, bo pierwsze wzmianki o mieście sięgają 384 p.n.e. Założone zostało przez Greków, którzy przybyli tu z wyspy Paros. Spacerując uliczkami najstarszej części miasta, zobaczysz zabytki greckie, rzymskie a tuż obok wybudowane są wille z czasów austro-węgierskich. Stari Grad to niezwykły historyczny miks.

Stari Grad - Chorwacja
Stari Grad - Chorwacja

Główne atrakcje Starego Gradu skupiają się wokół miejskiego głównego placu. Zobaczysz tu kościół św. Stefana z XVII wieku oraz niezwykły barokowy pałac Biankini, gdzie obecnie znajduje się muzeum nautyki. Spacerując uliczkami Starego Gradu, zobaczysz na rzymskie i greckie ruiny. Wiele z nich zostało odrestaurowanych i są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Stari Grad - Chorwacja
Stari Grad - Chorwacja

Najstarsza część miasta zbudowana została wokół portu, który przez wiele lat był portem rybackim, a obecnie jest on w dużej części również mariną miejską dla jachtów. Odwiedziłam miasto podczas wakacji pod żaglami i przypłynięcie w miejskim porcie było ogromną przyjemnością. Okolica jest niezwykle malownicza. Miasto odwiedziłam w sierpniu i muszę przyznać, że naprawdę przypadła mi do gustu jego nieśpieszna atmosfera, spokój i niezbyt duża ilość turystów. Te aspekty to niekwestionowany plus tego miejsca.

Stari Grad - Chorwacja
Stari Grad - Chorwacja
Stari Grad - Chorwacja

Stari Grad jest uroczą wakacyjną destynacją, miasteczkiem stworzonym do nieśpiesznych, wieczornych spacerów. Na pewno nie będziecie rozczarowani wizytą w tym mieście i jestem pewna, że będziecie chcieli tam wrócić tak jak ja.

Stari Grad - Chorwacja
Tagi

Może Ci się spodobać