Słynne wodospady KRKA - przewdonik i informacje praktyczne -Travelstory

Wyszukaj

SŁYNNE WODOSPADY KRKA – NAJWIĘKSZA ATRAKCJA CHORWACKIEJ DALMACJI

Podziel się

Chorwacja to nie tylko linia brzegowa morza Śródziemnego z krystalicznie czystą wodą, to również niezwykła przyroda, która zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Wodospady KRKA to najczęściej odwiedzany park narodowy w Chorwacji. Jeśli tylko będziesz w Dalmacji, to koniecznie się tam wybierz!

Wodospady KRKA
Wodospady KRKA
Wodospady KRKA

W trakcie planowania wycieczki do Parku Narodowego KRKA pierwszą rzeczą, która mnie zaskoczyła, był jego rozległy teren. To ponad 109 km2. Obejmuje on środkowy oraz dolny bieg rzeki Krka. Na zwiedzanie parku można przeznaczyć nawet kilka dni, bo flora i fauna jest tu zachwycająca. Pasjonaci ornitologii spędzają tu czas, obserwując siedliska ptaków. Jest to jedno z ciekawszych miejsc w Europie do ich obserwacji, a nieskażona przyroda im sprzyja.

Wodospady KRKA
Wodospady KRKA
WODOSPAD SKRADINSKI BUK

Najważniejszą i najbardziej popularną częścią parku są okolice wodospadu Skradiński Buk. Wodospad ten ma ponad 400 metrów szerokości i składa się na niego 17 kaskad. Niezwykła biel wapienia i turkus wody sprawiają, że krajobraz parku, a w szczególności zieleń, przybrały tu wręcz nierealne barwy. Wygląda to wszystko niesamowicie.

Wodospady KRKA
Wodospady KRKA
Wodospady KRKA

Aby zwiedzić okolice wodospadu Skradiński Buk, najlepiej dojechać do miejscowości Skradin. Miejsce to jest świetnie oznaczone. Zjazdy zarówno z dróg lokalnych, jak i z autostrady są dobrze oznaczone. Z miejscowości Skradin popłyniesz statkiem w okolice wodospadu. Rejs trwa ok. 25 minut i jest wliczony w cenę biletu wstępu.

Wodospady KRKA
Wodospady KRKA

Tuż obok wodospadu została przygotowana dla zwiedzających ścieżka edukacyjna o długości 1900 metrów. Jest ona niezwykle malownicza i prowadzi przez kładki, mostki i ścieżki. Po drodze będziesz mieć okazję zobaczyć różne gatunki roślin, ptaki oraz niezliczoną ilość ryb pływających w krystalicznie czystej wodzie. Po drodze oprócz zapierającej dech w piersiach przyrody, zobaczysz młyny wodne z XIII wieku oraz zabudowania gospodarcze przylegające do młyna.

Wodospady KRKA
Wodospady KRKA
Wodospady KRKA
Wodospady KRKA
Wodospady KRKA

Po zrobieniu setek zdjęć i zobaczeniu tych wszystkich cudów natury czeka Cię niezwykła przyjemność, kąpiel w rzece tuż obok wodospadu! W upalny dzień to prawdziwe orzeźwienie.

Wodospady KRKA
Wodospady KRKA
ZWIEDZANIE PARKU INFORMACJE PRAKTYCZNE

Park czynny jest cały rok. Aby uniknąć tłumów turystów, warto wybrać się do parku wcześnie rano. Weź ze sobą ręcznik, buty do wody oraz krem do opalania. Na miejscu zlokalizowany jest sklepik z pamiątkami oraz mała gastronomia. Cena biletu wstępu wynosi 110 kn poza sezonem. W sezonie tj. w lipcu i sierpniu ceny znacząco wzrastają i bilet kosztuje 200 kn.

Wodospady KRKA
Wodospady KRKA
Wodospady KRKA
Wodospady KRKA
Tagi

Może Ci się spodobać