Jeziora Plitiwickie - kompletny przewodnik - Chorwacja – Travelstory

Wyszukaj

PARK NARODOWY JEZIOR PLITWICKICH – PUNKT OBOWIĄZKOWY PODCZAS WAKACJI W CHORWACJI

Podziel się

Chorwacja to nie tylko morze i wybrzeże. To również niezwykłe parki narodowe, które naprawdę warto zobaczyć, jeśli tylko planujesz wakacje w tym niezwykłym kraju. Jeziora Plitwickie to największy Park Narodowy Chorwacji. Subiektywnie stwierdzam, że jest również najbardziej niezwykłym Parkiem Chorwacji. Został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Park jest w czołówce rankingów najpiękniejszych Parków Narodowych w Europie.

JEZIORA PLITWICKIE
JEZIORA PLITWICKIE

Sam park to połączone ze sobą kaskadowo 16 jezior, 90 wodospadów, jaskinie, pagórki i wyższe wzniesienia. Jeśli tylko spojrzysz na jakiekolwiek zdjęcie wykonane w parku, to jestem pewna, że zaczniesz planować podróż w to niezwykłe miejsce. Nie będziesz żałować wizyty w parku. Miliony odcieni zieleni i krystaliczna woda zapiera dech w piersiach.

JEZIORA PLITWICKIE
JEZIORA PLITWICKIE

Park Narodowy Jezior Plitwickich jest najstarszym parkiem narodowym w Chorwacji. Latem odwiedza go nawet kilka tysięcy osób dziennie. W sezonie letnim park jest czynny w godzinach 8-20. Polecam rozpocząć zwiedzanie jak najwcześniej. My przyjechaliśmy dzień wcześniej późnym wieczorem i zatrzymaliśmy się w niewielkim hotelu tuż obok parku (przy wejściu nr 1). Dzięki temu następnego dnia rozpoczęliśmy zwiedzanie tuż po ósmej rano. Była to bardzo dobra decyzja, ponieważ z każdą godziną zwiedzających przybywa, a i słońce coraz mocniej grzeje.

JEZIORA PLITWICKIE
JEZIORA PLITWICKIE

Powierzchnia parku wynosi 300 km2, a same jeziora 200 ha. Park naturalnie dzieli się na cześć górną i dolną (jeziora górne i dolne). W części górnej parku jest 12 jezior i jest to znacznie większa część parku. W dolnej części znajdują się 4 jeziora. Różnica wysokości pomiędzy najwyższym a najniższym punktem parku wynosi 160 metrów.

JEZIORA PLITWICKIE
JEZIORA PLITWICKIE

Spacerując cały dzień po parku, przemierzysz niezwykle urocze ścieżki, malownicze pomosty i kładki biegnące wzdłuż jezior, pierwotne lasy bukowo-jodłowe. Woda jest tu krystalicznie czysta, a dzięki wapiennemu podłożu jej kolor jest naprawdę niezwykły. W każdym jeziorze dostrzeżesz setki pływających tuż przy brzegu ryb. Wrażenia są niezapomniane.

JEZIORA PLITWICKIE
JEZIORA PLITWICKIE
JEZIORA PLITWICKIE

Największą atrakcją parku jest 78-metrowy wodospad Veliki Slap, który znajduje się tuż przy wejściu numer 1.

JEZIORA PLITWICKIE
JEZIORA PLITWICKIE
JEZIORA PLITWICKIE
JEZIORA PLITWICKIE TRASA ZWIEDZANIA

Wejście nr 1 to najlepsze miejsce na rozpoczęcie zwiedzania parku, ponieważ to właśnie w jego pobliżu znajdują się największe atrakcje parku. Jeśli rozpoczniesz trasę zwiedzania od wejścia numer 2, wówczas trasę zwiedzania rozpoczniesz od środkowej części parku.

JEZIORA PLITWICKIE
JEZIORA PLITWICKIE
JEZIORA PLITWICKIE
JEZIORA PLITWICKIE

Dostępnych jest 5 tras zwiedzania.
Przy wejściu nr 1 do wyboru masz pięć tras o różnej długości:
trasa A o długości 3,5 km, czas zwiedzania 2-3 godziny
trasa B o długości 4 km, czas zwiedzania 3-4 godziny o długości 4 km
trasa C o długości 8 km, czas zwiedzania 4-6 godzin o długości 8 km
trasa E o długości 5,2 km, czas zwiedzania 2-3 godziny o długości 5,2 km
trasa K o długości 18,3 km,  czas zwiedzania 6-8 godzin o długości 18,3 km
Każda z nich różni się długością i stopniem trudności. Trasa A jest Najkrótsza, to idealne rozwiązanie dla rodzin, ponieważ nie jest męcząca, a pozwala zobaczyć najważniejsze miejsca parku.

JEZIORA PLITWICKIE
JEZIORA PLITWICKIE

My wybraliśmy trasę C, której przejście zajmuje 4-6 godzin. Szczerze Ci ją polecam, bo pozwala zobaczyć nieco więcej niż absolutne must see i poczuć klimat parku. Trasa ta jest uważana za najciekawszą trasę parku. Przejście całej trasy zajęło nam niecałe 6 godzin. Dostępna jest jeszcze trasa K, której przejście zajmie Ci ok. 7-8 godzin, co latem może być pewnym wyzwaniem. Dobrym pomysłem jest zwiedzanie parku, przez 2 dni, bo jest tu naprawdę mnóstwo rzeczy do zobaczenia.

JEZIORA PLITWICKIE
JEZIORA PLITWICKIE
JEZIORA PLITWICKIE CO ZABRAĆ ZE SOBĄ?

Załóż bardzo wygodne sportowe buty. Żadne japonki, czy sandałki nie nadają się na całodniowe chodzenie po parku. W trakcie zwiedzania spotkałam kilka pań zwiedzających park w koturnach. Jeśli będziesz latem, weź ze sobą zapas wody, krem z filtrem i coś na głowę. Przy przystani, skąd odpływa elektryczny statek, jest punkt gastronomiczny, gdzie głównie kupisz słodycze i lody, w związku z tym warto zabrać ze sobą mały prowiant. Szczególnie jeśli jesteś bezglutenowcem. Miej dobrze naładowany aparat, bo zrobisz tu setki niezwykłych zdjęć.

JEZIORA PLITWICKIE
JEZIORA PLITWICKIE

Ceny biletów obejmują transport busem oraz rejs łodzią
Dorośli płacą 250 kn (150 kn poza sezonem wakacyjnym oraz latem wchodząc po godzinie 16-ej)
Dzieci 7-18 lat 110 kn (poza sezonem 50 kn)
Dzieci do lat 7 – bezpłatnie.

JEZIORA PLITWICKIE
JEZIORA PLITWICKIE
JEZIORA PLITWICKIE

Park Narodowy Jezior Plitwickich o każdej porze roku wygląda inaczej i zachwyca swoim pięknem. Jestem bardzo ciekawa, jak to miejsce wygląda jesienią, gdy drzewa mienią się tysiącami odcieni złota i brązu. Kto wie, może jeszcze się tam wybiorę, by to zobaczyć. To miejsce, do którego warto wrócić.

JEZIORA PLITWICKIE
JEZIORA PLITWICKIE
Tagi

Może Ci się spodobać