POMYSŁ NA WEEKEND - CITY BREAK W LIZBONIE – Lizbona przewodnik

Wyszukaj

Podziel się

Lizbona była w moich planach od kilku lat ale zawsze mi było do niej nie po drodze. Żałuję, że tak późno odwiedziłam to miejsce, bo Lizbona to moja miłość od pierwszego wejrzenia, momentu, spotkania – jednym słowem to miasto, które zachwyca na każdym kroku, za każdym rogiem a raczej pagórkiem, bo w Lizbonie jest ich naprawdę sporo. Poznaj mój subiektywny przewodnik po Lizbonie.

Lizbona jest kolorowa i różnorodna. Mogę powiedzieć, że jest to miasto „kompaktowe”, bo wszystkie zabytki i atrakcje są w zasięgu spaceru. 4 rzeczy, które zachwycają w Lizbonie

– Ludzie – ich życzliwość i otwartość

– malownicze położenie na wzgórzach

– pogoda – wybraliśmy się w na przełomie października i listopada gdy w Polsce zawitały pierwsze przymrozki a temperatura w Lizbonie była powyżej 26 stopni

– jedzenie i wino – po wielu wizytach w Hiszpanii i niezbyt dobrych doświadczeniach kulinarnych, błędnie myślałam, że portugalska kuchnia jest analogiczna do hiszpańskie. Tak jednak nie jest! Kuchnia portugalska to jeden wielki zachwyt. W każdym miejscu jedzenie było pyszne.

Lizbona
Lizbona
Zwiedzanie Lizbony

Zarezerwuj minimum 2 dni na zwiedzanie Lizbony, pozwoli nam to na zobaczenie najważniejszych atrakcji i poczuć klimat mniej turystycznej, nocnej Lizbony. Po 5 dniach spędzonych na poznawaniu Lizbonu i jej okolic uważam, że i dwa tygodnie to za mało aby poznać Lizbonę i jej niezwykłe okolice.

Lizbona zamek
Lizbona
Subiektywny przewodnik po Lizbonie

Zwiedzanie Lizbony najlepiej rozpocznij od dzielnicy Alfama, której warto poświęcić nieco więcej czasu, bo klimat jej jest niepowtarzalny. Alfama to najstarsza dzielnica Lizbony pełna jest stromych i wąskich uliczek. Trudno tu wędrować mając konkretny plan zwiedzania, bo za każdym rogiem okazuje się, że minęliśmy moment gdy należało skręcić i znaleźliśmy się w niezwykle uroczym zakątku ale zupełnie nie tym do którego zmierzaliśmy.

Lizbona
Lizbona
Dzielnica Alfama - najważniejsze miejsca

Katedra Se, której pełna nazwa to Katedra Najświętszej Marii Panny. Katedra zlokalizowana jest przy trasie słynnego tramwaju nr 28 i w tym miejscu możemy zrobić zdjęcie symbolu Lizbony na tle Katedry. Katedra Se została zbudowana tuż po wyzwoleniu Lizbony z rąk Maurów (1153 rok) co ciekawe, katedra została wzniesiona na ruinach meczetu, który wcześniej został wzniesiony na ruinach rzymskiej świątyni. Wstęp do katedry jest bezpłatny, czynna jest od 10-19.

Lizbona
Lizbona

Miradouru Santa Luzia – Punkt widokowy świętej Łucji – był to pierwszy punkt widokowy, a w Lizbonie jest ich całkiem sporo. Ten punkt widokowy jest jednym z najbardziej malowniczych. Zobaczysz tu przepiękne azulejos, które zostały wyprodukowane w najsłynniejszej w Portugalii fabryce ceramiki Viuva Lamego. Wokół kwitną barwne krzewy  a w tle znajduje się kameralny kościółek Świętej Łucji. Warto zatrzymać się tu na chwilę.

Lizbona
Lizbona
Lizbona

Miradouru das Portas do Sol – Punkt widokowy Bramy Słońca – zlokalizowany nieco wyżej niż punkt widokowy świętej Łucji. W czasach średniowiecznych była to jedna z bram wjazdowych do miasta. Na tarasie możesz odpocząć przed dalszym zwiedzaniem, napić się dla ochłody sangrii podziwiając jeden z najładniejszych widoków w Lizbonie.

Lizbona
Lizbona

Kościół św. Wincentego za Murami – jest najstarszy kościół w Lizbonie, liczy ponad 900 lat. Warto tu zajrzeć dla trzech rzeczy: przepiękne azulejos, średniowieczna świetnie zachowana cysterna oraz niesamowity widok roztaczający z tarasu zlokalizowanego na dachu wprost na rzekę tag i dzielnicę Alfama. Koszt zwiedzania kalsztoru 5 euro.

Lizbona
Lizbona
Lizbona
Lizbona

Zamek Świętego Jerzego – to najczęściej odwiedzany przez turystów zabytek w całej Portugalii. Naprawdę warto go odwiedzić. Jest bardzo dobrze zachowaną budowlą obronną, której początki sięgają XII wieku. Po zdobyciu jej przez wojska portugalskie w 1147 roku był stale rozbudowywany. Zamek do XVII wieku był siedzibą dworu królewskiego. Obecnie można zwiedzać kompleks wraz z murami obronnymi i basztami, w pomieszczeniach znajdują się wystawy tematyczne. Koszt wstępu 8,50 euro.

Lizbona
Lizbona
Zamek św. Jerzego Lizbona
Lizbona
Zamek św. Jerzego Lizbona

Tramwaj 28 – najczęściej fotografowany element Lizbony, nie ma pocztówki bez żółtego tramwaju w tle. Tramwaj to nie tylko atrakcja turystyczna ale i normalny środek transportu dla miejscowych. Bardzo często jest przepełniony przez turystów chcących osobiście doświadczyć tej atrakcji. Wybierz się w podróż po dzielnicy Alfama tym niezwykłym środkiem transportu aby przyjrzeć się największym zabytkom Lizbony z nieco innej perspektywy.

Lizbona tramwaj 28
Baixa i Chiado – subietkywny przewodnik po najciekawszych miejscach

Plac Comercio – to  idealne miejsce aby rozpocząć zwiedzanie dzielnicy Baixa. Plac położony jest nad brzegiem Tagu i jest to najpopularniejszym placem w Lizbonie. W centralnej części placu stoi wykonany z brązu pomnik króla Józefa I. Gdy skierujemy się stronę głównej promendany dzielnicy Baixa Rua Augusta, będziemy mogli podziwiać Łuk Triumfalny, który został zbudowany po zakończeniu wielkiej odbudowy Lizbony zniszczonej po trzęsieniu ziemi. Można wjechać na szczyt łuku i podziwiać widok na Tag i miasto, koszt 2,50 euro.

plac commercio Lizbona
Lizbona Plac Commercio
Lizbona Plac Commercio
plac commercio Lizbona

Rua Augusta – zamknięty dla ruchu kołowego deptak, najbardziej komercyjna ulica Lizbony, gdzie zobaczysz mnóstwo sklepów, barów i restauracji oferujących menu dla turystów (ceny i jakość charakterystyczna dla miejsca turystycznego). Warto się nią przespacerować ale zjeść nieco dalej, w bocznych uliczkach. Jedną z atrakcji zlokalizowanych przy Rua Augusta jest Elevador de Santa Justa.

Lizbona
Lizbona

Elevador de Santa Justa – to niezwykła winda zaprojektowana przez ucznia Gustawa Eiffla, która na początku XX wieku napędzana była parą. Winda obecnie stanowi atrakcję turystyczną, ale jeszcze kilkadziesiąt lat temu znacznie ułatwiła życie mieszkańcom Lizbony, którzy za pomocą windy mogli pokonywać 45 metrową różnicę wzniesień pomiędzy dzielnicą Chiado i Baixa. Zazwyczaj na dole windy przy ulicy Rua de Santa Justa jest spora kolejka turystów chcących wjechać na taras widokowy, dlatego polecam zwiedzanie tej oryginalnej konstrukcji od górnego poziomu. Do windy dojdziemy betonowym pomostem unoszącym się nad nad Largo da Camo, wejście na taras obok ruin kościoła Karmelitów. Na górze praktycznie nie było kolejki do wejścia na taras jak i do zjazdu w windą w dół. Warto zatrzymać się na kawę w kawiarni, która znajduje się na pierwszym tarasie, to idealne miejsce na chwilę odpoczynku.

Lizbona
Lizbona
Lizbona
Lizbona

Plac Rossio – to najbardziej reprezentacyjny plac Lizbony. Dominującym elementem placu jest kolumna na szczycie której możesz zobaczyć pomnik króla Portugalii Piotra IV i cesarza Brazylii. Plac jest ulbionym miejscem spotkań miejscowych, wokół jest mnóstwo knajpek, kafejek gdzie Portugalczycy raczą się za dnia kawą, a wieczorem podobną w smaku do naszej rodzimej wiśniówką. Na tym placu w XV wieku palono heretyków na stosie.

Lizbona - Plac Rossio
Bairro Alto – przewodnik po najbardziej imprezowej dzielnicy

Dzielnica Bairro Alto była miejscem w którym wynajęliśmy mieszkanie. Mieszkając tutaj odniosłam wrażenie, że jest tu mniej turystów, czas płynie spokojniej (przynajmniej w ciągu dnia) za to wieczorem senne ulice ożywają, zamknięte lokale się otwierają i ogólnie sporo się dzieje.

Lizbona
Lizbona
Lizbona

Elevador da Bica to  jedno z najczęściej fotografowanych miejsc w Lizbonie. W mojej opinii to najbardziej urokliwa winda Lizbony. Winda pokonuje 235 metrów różnicy wzniesień. Wieczorami miejsce to ożywa, wokół windy otwartych jest mnóstwo małych lokali a ulica po której za dnia możemy przejechać się windą, nocą wypełniona jest ludźmi, luźną atmosferą. Warto tu zajrzeć wieczorem, klimat niepowtarzalny, ludzie są bardzo życzliwi i otwarci. Spędziliśmy w tej okolicy fantastyczny wieczór.

Lizbona
Lizbona

Kawiarnia Brasileira na początku XX wieku była sklepem kolonialnym. Parę lat później właściciel lokalu Adriano Teles otworzył tu jedną z najelegantszych kawiarni z Lizbonie. Kawiarnia była miejscem spotkań miejscowej śmietanki towarzyskiej. Spotykali się tu zarówno politycy, aktorzy oraz najbardziej majętni lizbończycy. Przy wejściu możemy zobaczyć pomnik jednego z najsłynniejszych portugalskich poetów – Fernanda Pessoi, który lubił spędzać tu czas.

Lizbona
Lizbona
Belem – przewodnik po dawnej wiosce rybackiej

Do oddalonego o 6 kilometrów od centrum dawnej wioski rybackie o nazwi Belem dojedziesz tramwajem lub autobusem, który odjeżdża bezpośrednio z placu Commercio. Naprawdę warto odwiedzić Belem i zobaczyć słynną średniowieczną wieżę, która wieki temu żegnała i witała zamorskich zdobywców, wypływających stąd na dalekomorskie wyprawy.

Drugim charakterystycznym obiektem dla dzielnicy Belem jest pomnik Odkrywców, który mierzy ponad 52 metry wysokości. Monument upamiętnia wyprawy z okresu wielkich odkryć geograficznych. Możesz tu dostrzec postacie Henryka Żeglarza, Vasco da Gamy, Bartolomeu Dias, Fardenanda Magellana i wielu innych, którzy mieli wpływ na

W Belem możesz skosztować najsłynniejszych portugalskich słodkości Pasteis de Belem w  (niestety wyłącznie w wersji glutenowej) bezglutenowe znajdziecie w dzielnicy Bairo Alto link

Belem to miejsce przepięknych zachodów słońca. Wybierz się tu w godzinach popołudniowych aby siedząc w knajpce nad brzegiem tagu przy lampce lokalnego vino verde zobaczyć jeden z najpiękniejszych zachodów słońca, prawdziwa feria barw – prawdziwy slow travel.

Lizbona
Lizbona - Belem
Lizbona - Belem
Lizbona - Belem
Lizbona - Belem
Wizyta w oceanarium

Oceanarium – każdego roku przyciąga ponad milion turystów. Naprawdę warto tu się wybrać, bo jest największe w Europie. Niesamowite miejsce, gdzie bez względu na wiek warto usiąść przed ogromnym zbiornikiem wody i podziwiać niesamowite okazy podwodnej fauny i flory. Okazów jest tu ponad 16 tysięcy z całego świata mieszkających w ponad 5 mln litrach wody. Oceanarium podzielone jest na 4 strefy, każda z nich przedstawia odmienną część naszej ziemi. Pingwiny cieszą się największą popularnością. Ciekawostką jest to, że największym zbiorniku grubość ścian wynosi 27 centymetrów.

Lizbona Oceanarium
Lizbona Oceanarium
Lizbona Oceanarium
Lizbona Oceanarium
Lizbona Oceanarium

Zajrzyj tu, aby poznać mnóstwo informacji praktycznych dotyczących Lizbony

Tagi

Może Ci się spodobać