POMYSŁ NA WEEKEND – PAŁAC OSOWA SIEŃ

Pałac Osowa Sień

Pałac Osowa Sień to niezwykłe miejsce, które koniecznie musisz odkryć i zachwycić się nim tak bardzo jak ja.

Pałac Osowa Sień to piękne i udane połączenie historii z obecnymi czasami. Po raz pierwszy odwiedziłam pałac w 2018 roku i nie ukrywam, że już wtedy to miejsce mnie zachwyciło. Podczas pierwszej wizyty, wiele miejsc nie było jeszcze dostępnych z uwagi na prace renowacyjne, dlatego tym bardziej ucieszyłam z okazji powrotu po 5 latach, bo byłam bardzo ciekawa, jak on wygląda obecnie.

Pałac odwiedziłam w maju, to idealny czas, aby zachwycić się tym miejscem. Piękny biały budynek z bajkową wieżą otoczony zielenią. 3 dni pobytu minęły mi tu zdecydowanie zbyt szybko.

Po 5 latach zobaczyłam ogromne zmiany zarówno w budynku głównym, jak i na terenie parku. Z ogromną radością oglądam tak udane rewitalizacje zabytkowych obiektów, które znalazły właścicieli, którzy przywracają im dawną świetność i blask.

Pałac Osowa Sień znajduje się w miejscowości Wschowa, na pograniczu 3 województw: lubuskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego. Pałac został zbudowany pod koniec XIX wieku i powstał w miejscu XVIII-wiecznego dworu. Pomysłodawcą obecnej koncepcji architektonicznej pałacu był baron von Seherr-Thoss. Po drugiej wojnie światowej pałac jak większość tego typu obiektów, które zostały znacjonalizowane, z każdym rokiem podupadał. W 2007 roku trafił w prywatne ręce i tak rozpoczęła się jego renowacja.

Pałac Osowa Sień położony jest przepięknym parku, gdzie wśród ogromnych platanów i kasztanów można słuchać śpiewu ptaków. Pałac nie jest typowym hotelem, właściciele tego miejsca stworzyli coś unikalnego – to czucie bycia częścią tego miejsca, jakbym zatrzymała się u znajomych. Od pierwszego momentu byłam zachwycona tym miejscem. Od wejścia czułam, że trafiłam do naprawdę niezwykłego i klimatycznego miejsca. W tle słychać klasykę jazzu, piękne jasne, przestronne wnętrza i spokój.

Pałac Osowa Sień to idealne miejsce na wyciszenie się i odpoczynek. Jeśli szukasz miejsca, gdzie naładujesz baterie i przy okazji spędzisz wieczór przy rozpalonym kominku, to miejsce jest dla Ciebie.

Jeśli czytasz mojego bloga, to zapewne wiesz, że mam słabość do pięknych wnętrz i tu moim zachwytom nie było końca. Przestronne jasne wnętrza powodują, że nie czujesz się w tym miejscu przytłoczony tak jak w większości tego typu zabytkowych dworach i pałacach. Każdy element jest tutaj idealnie dopracowany i przemyślany, nic tu nie jest przypadkowe.

Informacje praktyczne

Okolica jest równie piękna, jak sam pałac. Miejscowość otoczona jest lasami, a jeśli odwiedzisz to miejsce latem, to będziesz mieć okazję popływać w okolicznych ponoć niezwykle czystych jeziorach. Choć ostrzegam zawczasu, że teren parkowo-pałacowy jest tak piękny, że pomimo dostępnych dla gości rowerów, nie chciało mi się nigdzie jechać.

Obecni właściciele, remontując pałac, zachowali jego neogotycki i neorenesansowy styl, bardzo umiejętnie łącząc go z aktualnymi trendami w designie. Jest tu sporo przestrzeni i miejsca, aby ukryć się w jednej z wielu wygodnych sof z książką.

Moje ulubione pomieszczenia w pałacu

Sala główna, gdzie wieczorami rozpalany jest kominek. Nawet jeśli nie zabierzesz żadnej książki ze sobą, to zapewne w pałacu znajdziesz nie jedną ciekawą lekturę. Klimat tego miejsca jest niepowtarzalny.

Główny hol z reprezentacyjnym wejściem – oczami wyobraźni widzę, jak w ubiegłym wieku przyjeżdżali goście do pałacu na bale i kolacje.

Wieża, w której można się ukryć w czasie niepogody. Wieża ma 3 poziomy, każdy ma nieco inny klimat. Spędziłam tam bardzo przyjemne popołudnie z książką, słuchając wiatru i śpiewu ptaków.

Każdy pokój w pałacu ma swój niepowtarzalny charakter. Sporo tu przestrzeni, pięknych mebli i oryginalnych dekoracji. Dopracowany jest tu każdy szczegół i tu również doświadczysz bardzo udanego połączenia historii z nowoczesnymi rozwiązaniami.

Sala do ćwiczeń – wymarzone miejsce na poranną praktykę jogi.

W pałacu urodziła się i mieszkała Leonie Ossowski, znana niemiecka pisarka. Właściciele, nawiązując do historii pałacu, nazwali pokoje tytułami opowiadań pisarki. Możemy spędzić noc w obok delikatności, czasie dzikiego bzu, czy gwieździe bez nieba. Pisarka umieściła również fabułę kilku książek w pomieszczeniach pałacowych i jego okolicach. Jeśli chcesz poczuć ducha ubiegłej epoki tego miejsca, to koniecznie przeczytaj książkę Leonie Ossowski – Wilcze Jagody. Autorka wychowywała się w pałacu i fabuła kilku jej książek dzieje się na terenie pałacu. Wilcze Jagody, to jedyna książka dostępna w języku polskim.

Wyżywienie

Śniadania w pałacu to prawdziwa uczta lokalnych smaków. Przepyszne sery, wędliny, wegańskie pasty, konfitury, świeże lokalne warzywa. Nieśpieszne śniadanie to w tym miejscu prawdziwy must have. Planując pobyt w pałacu z jednodniowym wyprzedzeniem, możesz zamówić przepyszną obiadokolację, która jest prawdziwą ucztą. Każdy posiłek jest podawany w oprawie idealnie pasującej do pałacu. Jako prywatna rezydencja obietk jest zamknięty na gości z zewnątrz, którzy chcieliby zjęść tu obiad, czy napić się kawy. Infrastuktura dostęna jest wyłącznie dla osób, które są gośćmi pałacu, dzięki temu jest tu bardzo spokojnie i nie ma „zewnętrznych turystów”.

Pałac w Osowa Sień to prywatna rezydencja, która gości przede wszystkim małe, prywatne grupy w ramach zorganizowanych pobytów z noclegiem.Od czasu do czasu dostępne są tu również pobyty dla indywidualnych gości. Warto sprawdzać te informacje na stronie pałacu.

Osowa Sień prawdziwy slow life i slow food w najlepszym wydaniu. Jest to naprawdę urocze miejsce w butikowym stylu, gdzie z przyjemnością można ukryć się przed cywilizacją i codziennym pędem. To miejsce do którego chce się wracać.