Ślub na niezwykłej wyspie, jaką jest Bali, brzmi bardzo egzotycznie. Dla wielu par, które planują ślub, zorganizowanie uroczystości na rajskiej plaży, w kręgu najbliższych znajomych, jest marzeniem, którego z uwagi na rodzinne konwenanse nie mają odwagi zrealizować.
Przygotowując naszą podróż do Indonezji, nie planowaliśmy tej uroczystości. Miały to być nasze kolejne wakacje w Azji. Na dwa miesiące przed wyjazdem zrodziła się koncepcja naszego ślubu na plaży, na boso, o zachodzie słońca. Brzmi magicznie prawda?
Pomysł na początku wydawał mi się bardzo abstrakcyjny z uwagi na kompletny brak wiedzy, jak to wszystko zorganizować. Jednak już po paru dniach zorientowałam się, że jest to bardzo realny plan i byłam pewna, że nasz ślub odbędzie się na Bali.
Być może tak samo marzysz o ślubie na Bali, dlatego w tym poście opisałam wszystko, jak krok po kroku zrealizować to marzenie.
Możesz próbować samodzielnie załatwić wszystkie sprawy związane z organizacją ślubu lub znaleźć hotel, który Ci w tym pomoże. Poszukując w Internecie informacji na temat procedur i organizacji uroczystości, trafiłam na kilka firm, które się tym zajmują na Bali. Są to lokalne firmy, które mają spore doświadczenie w organizacji tego typu uroczystości.
Obawiałam się, że samej wszystkiego nie uda mi się załatwić, dlatego też postanowiłam skorzystać z pomocy agencji, która na miejscu będzie miała pieczę nad tym, aby nasz ślub był idealnie przygotowany. Finalnie zdecydowałam się na wybór firmy Office-Indo Explorer. Decyzję tę podjęłam po godzinnej rozmowie telefonicznej z właścicielką firmy, która jest Polką mieszkającą od wielu lat na Bali.
W ramach współpracy z agencją ustalasz:
– gdzie chcesz zorganizować ślub (na klifie, w hotelu, w kościele, na polach ryżowych czy plaży). Miejsc do wyboru jest naprawdę wiele, bo Bali to bardzo zróżnicowana wyspa mająca wiele ciekawych zakątków
– sposób udekorowania miejsca ślubu
– szczegóły na temat poczęstunku po uroczystości
– elementy ceremonii, te formalne i mniej formalne, być może chcesz coś dodać od siebie.
Agencje oferują gotowe pakiety usług.
Wymienione wyżej elementy są zazwyczaj w pakiecie, na który umawiasz się z agencją. Naprawdę nie wiem, ile godzin przegadałam z właścicielką firmy, aby wszystko omówić i ustalić, bo wbrew pozorom trochę tego było. Dekoracje miały być proste, zamiast tortu chcieliśmy świeże owoce. Finalnie wszystko wyszło super.
Bardzo ważnym etapem przygotowań jest załatwienie dokumentów wymaganych do udzielenia ślubu. Dokumenty te musisz dostarczyć do organizatora ślubu. Należy je przesłać z odpowiednim wyprzedzeniem (minimum miesiąc przed planowaną uroczystością).
Dokumenty, które musisz przekazać organizatorowi ślubu
– skrócony akt urodzenia
– dokument potwierdzający możliwość zawarcia związku małżeńskiego poza granicami Polski
– wspólne zdjęcie, które zostanie umieszczone na certyfikacie zawarcia związku małżeńskiego
– Wypełniony formularz (wniosek o zawarcie małżeństwa) z urzędu stanu cywilnego z Indonezji
– kserokopie paszportów narzeczonych oraz świadków
Skrócony akt urodzenia oraz dokument potwierdzający możliwość zawarcia związku małżeńskiego za granicą należy potwierdzić w biurze Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Potwierdzone dokumenty należy przetłumaczyć na język indonezyjski, a następnie potwierdzić ich zgodność w Ambasadzie Indonezji. Jest tylko jeden tłumacz języka indonezyjskiego w Polsce. To Pani ….. Ona też pomogła nam potwierdzić dokumenty w ambasadzie.
Po zebraniu kompletu dokumentów, ich skany należy przesłać do organizatora, a oryginały dostarczyć osobiście.
Przyznaję, że sporo jest zachodu związanego z załatwieniem dokumentów, ale z perspektywy czasu uważam, że warto.
Po powrocie do Polski, certyfikaty potwierdzające zawarcie związku małżeńskiego należy przetłumaczyć na język polski, a następnie zarejestrować w wyznaczonym urzędzie, który zajmuje się rejestrację związków zawieranych za granicą. Na rejestrację czekaliśmy dwa miesiące.
Na co zwrócić uwagę planując ślub na Bali
– temperatura i wilgotność, czyli azjatycka aura – to bardzo ważne element, który trzeba wziąć pod uwagę. Warto pamiętać, że temperatura na Bali przekracza 30 stopni i jest duża wilgotność powietrza. Mój plan wystąpienia w rozpuszczonych włosach uległ zmianie, bo w tym upale jest to zwyczajnie niemożliwe. Planując stroje ślubne, wybierz naturalne, przewiewne tkaniny.
– przypływy i dostępność plaż – termin ślubu musieliśmy przełożyć z uwagi na fakt, że plaża, która spełniała nasze oczekiwania, w zaplanowanym terminie była niedostępna z uwagi na przypływ.
– próbny makijaż i fryzura – dla spokoju ducha i komfortu, warto umówić się na próbną fryzurę i makijaż dzień przed wydarzeniem, aby w dniu ślubu być spokojnym.
– fotograf – długo szukałam fotografa na Bali, który będzie robił zdjęcia w klimacie, który będzie mi pasował. Azja ma trochę inne standardy, które w mojej opinii są mocno przaśne. Udało mi się znaleźć fotografa, który wykonał swoją pracę na naprawdę wysokim poziomie i mogę Ci go polecić.
– pora deszczowa – nasz ślub odbył się 2 maja. Termin ten jest początkiem pory suchej. To dobry czas, bo na wyspie panuje spokojna atmosfera, przed lipcowo-sierpniowym szczytem sezonu. Pora deszczowa jest ryzykownym okresem, bo jak sama nazwa wskazuje, w dniu planowanego ślubu, może cię zaskoczyć deszcz. Ja nie miałabym odwagi zaplanować ślubu w porze deszczowej.
Gośćmi naszego ślubu była bliska grupa przyjaciół. Zależało mi, abyśmy ten czas spędzili razem pozytywnej atmosferze i wyjątkowym miejscu. Jeśli masz taki sam plan, to polecam zarezerwowanie dużej willi w kompleksie hotelowym. Tego typu obiekty oferują standardowy serwis hotelowy. Jest to idealne rozwiązanie, bo przykładowo nasza willa miała prawie 700 metrów powierzchni. Składała się z 4 sypialni, każda z oddzielną łazienką. Do tego mieliśmy ogromny, ponad 100-metrowy salon. Wielkim plusem tego rozwiązania jest własny ogród i spory basen, w którym możesz pływać o każdej porze dnia (i nocy).
Z hotelowej restauracji zamówiliśmy catering do naszej willi, gdzie po ślubie bawiliśmy się we własnym, małym gronie. Była to kolacja, która składała się z lokalnych przekąsek i dań z grilla. Wszystko zostało przygotowane na terenie ogrodu, według naszych wcześniejszych ustaleń z szefem restauracji. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż kolacja w towarzystwie innych (obcych) ludzi.
Ślub na Bali to chyba najlepszy pomysł i miejsce, jeśli chcesz, żeby twoja uroczystość była naprawdę wyjątkowa. Choć od naszego ślubu minęło już trochę czasu, to wciąż na samo wspomnienie o nim uśmiecham się, bo było to jedno z najpiękniejszych przeżyć w moim życiu. Gdybym miała to zrobić jeszcze raz, to bez zastanowienia wzięłabym ponownie ślub na Bali.
Link do firmy organizującej nasz ślub
Link do hotelu
Link do fotografa